PrzepisBoże NarodzenieJak przygotować prawdziwy kompot z suszu na Wigilię? Wybór owoców jest kluczowy

Jak przygotować prawdziwy kompot z suszu na Wigilię? Wybór owoców jest kluczowy

Kompot z suszu na Wigilię
Kompot z suszu na Wigilię
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.12.2023 11:45, aktualizacja: 05.12.2023 12:01

Tradycja związana z przyrządzaniem kompotu z suszu na Wigilię pochodzi z kuchni Łemków, którzy to napój zwany juhą gotowali na bazie suszonych śliwek z dodatkiem gruszki i jabłka. Dzisiaj serwujemy nieco bardziej fantazyjne połączenia suszu z korzennymi przyprawami. Podpowiadamy, jak zabrać się za ugotowane tego świątecznego napoju.

Kompot z suszu to tradycyjny napój, który często gości na wigilijnym stole. To pyszny i zdrowy sposób na wykorzystanie suszonych owoców, które mają wiele witamin, minerałów. Kompot z suszu jest łatwy do przygotowania, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych krokach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kompot z suszu na Wigilię. Jakie suszone owoce wybrać?

Wybór owoców jest kluczowy dla smaku i aromatu wigilijnego kompotu z suszu. Tradycyjnie kompot z suszu gotuje się z suszonych śliwek z dodatkiem suszonych jabłek i gruszek. To wersja podstawowa wywodząca się z kuchni łemkowskiej. To właśnie Łemkowie przyrządzali kompot z suszu na Wigilię (zwany też juhą) z wyraźnym aromatem suszonej śliwki. Od 2007 roku napój ten znajduje się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie korzystamy z gotowych mieszanek, w których znajdziemy suszone jabłka, gruszki, śliwki, morele, figi czy rodzynki (lepiej jednak sięgać po owoce suszone w domu lub sprzedawane na wagę). Do kompotu możesz dodać też odrobinę suszonej żurawiny, wiśni lub malin. Unikaj za to ananasów, bananów, mango czy papai, które nie pasują do wigilijnego klimatu. Staraj się wybierać owoce wysokiej jakości, bez dodatku cukru, konserwantów czy barwników.

Kompot z suszu na Wigilię
Kompot z suszu na Wigilię © Pexels | Soumia Photography

Jak ugotować kompot z suszu na Wigilię?

Pamiętaj, by wcześniej namoczyć owoce - włóż je do zimnej wody na kilka godzin, najlepiej na noc w proporcji ok. 300 g owoców na 2 l wody. Następnie ugotuj kompot w tej samej wodzie - na małym ogniu w odkrytym garnku przez 7 minut od chwili zagotowania.

Istotnym aspektem przyrządzania kompotu jest doprawienie go korzennymi przyprawami - dodaj kawałek kory cynamonu i kilka goździków, ewentualnie kawałek laski wanilii. Napój możesz dosłodzić np. miodem (jak już ostygnie) bądź cukrem. Pamiętaj jednak, że suszone owoce są pełne słodyczy, więc nie przesadzaj z ilością słodkich dodatków. Pod koniec gotowania dodaj 2-3 plasterki wyparzonej cytryny wraz ze skórką.

Kompot po ugotowaniu należy wystudzić. Przed tym należy wyjąć z niego plasterki cytryny oraz goździki (jeśli były składnikiem kompotu) - w przeciwnym razie napój nabierze gorzkiego smaku. Przed podaniem usuń z kompotu pozostałe przyprawy, zostawiając jedynie susz.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także