Racuchy wigilijne. Przepis mam od kuzynki z Podlasia
Pięknie wyrastają, a ich puszyste wnętrze skryte jest pod chrupiącą cienką warstwą pokrytą cukrem pudrem. Tak przygotowane drożdżowe słodkie bułeczki zalicza się do 12 świątecznych dań na Podlasiu. Przepisem na wigilijne racuchy podzieliła się ze mną kuzynka z tamtejszych stron.
05.12.2023 10:47
Puszyste i lekkie jak chmurka racuchy to tradycyjna potrawa wigilijna na Podlasiu. Tam podaje się je zazwyczaj bez owocowego dodatku oprószone cukrem pudrem. Warto jednak nieco urozmaicić potrawę, do ciasta dodając rodzynki lub podając je z dodatkiem korzennych przypraw. Zobacz przepis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy racuchy to potrawa wigilijna?
Podlaska kuchni wigilijna rządzi się swoimi prawami. Tam na świątecznym stole znajdziemy m.in. barszcz z mąki żytniej, faszerowaną kapustę, kaszę gryczaną z sosem grzybowym, kluski z makiem, pierogi np. z farszem z siemienia lnianego, kisiel owsiany oraz kutię. W niektórych domach przygotowuje się tzw. łamańce podawane do mleczka z maku. Ponadto na Podlasiu do 12 świątecznych dań zalicza się również racuchy (spożywane są również jako wigilijne śniadanie).
Wigilijne racuchy wzbogacić można dodatkiem jabłka lub śliwki. Sprawdzą się również orzechy i suszone owoce, np. rodzynki. W najprostszej wersji drożdżowe placuszki podawane są pod kołderką z cukru pudru. Chcąc jednak urozmaicić smak dania, cukier puder warto wymieszać z korzennymi przyprawami. Racuchy w wersji postnej przygotowuje się bez jajek i masła, a mleko zastępowane jest najczęściej ciepłą wodą.
Racuchy wigilijne z Podlasia. Przepis
Składniki:
- 240 g mąki pszennej,
- 120 ml mleka,
- 30 g świeżych drożdży,
- 3 jajka,
- 3 łyżki cukru,
- 1 łyżka masła,
- olej do smażenia,
- cukier puder i cynamon do posypania.
Przygotowanie:
- Drożdże rozmieszaj z dwoma łyżkami cukru i ciepłym mlekiem. Do mieszaniny dodaj odrobinę Kilka łyżek mąki (z odmierzonej porcji) tak, by rozczyn miał konsystencję śmietanki.
- Gotowy odstaw na ok. 20 minut do wyrośnięcia.
- Białka oddziel od żółtek. Białka ubij na sztywno z jedną łyżką cukru. Następnie dodaj po żółtku, nie przestając ubijać.
- Do rozczynu dodaj resztę maki, płynne ostudzone masło ubite jajka i delikatnie wszystko zamieszaj (najlepiej drewnianą łyżką). Ciasto pozostaw na godzinę do wyrośnięcia.
- Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim racuchy z obu stron na złoty kolor.
- Gotowe racuchy wyłóż na talerz pokryty ręcznikiem papierowym.
- Podawaj oprószone cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.