NewsyBardzo ważne oznakowania na produktach. Nie wszyscy je znają

Bardzo ważne oznakowania na produktach. Nie wszyscy je znają

Oznakowanie produktów ma znaczenie
Oznakowanie produktów ma znaczenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
16.10.2023 13:19

W dzisiejszym zabieganym świecie często podejmujemy szybkie decyzje podczas zakupów spożywczych. Jednak warto zrobić sobie krótką przerwę sięgając po produkty i przyjrzeć się ich oznaczeniom. Dokładne zrozumienie informacji zawartych na opakowaniach pozwala nam na lepszy wybór, który wpływa na nasze zdrowie i otoczenie.

Coraz częściej świadomie wybieramy produkty spożywcze, zwracając uwagę na ich jakość i pochodzenie. Sprawdzamy skład, szukamy produktów ekologicznych i lokalnych. Aby ułatwić nam te wybory, na opakowaniach produktów znajdują się różne oznakowania. Dlaczego są one tak ważne?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oznakowanie produktów ekologicznych

Oznakowanie produktów ekologicznych to jeden z najważniejszych elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas robienia zakupów. Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej to gwarancja, że produkt został wyprodukowany z poszanowaniem środowiska naturalnego i dobrostanu zwierząt.

Logo to składa się z 12 gwiazdek, które symbolizują 12 zasad rolnictwa ekologicznego. Towarzyszy mu numer jednostki certyfikującej, zaczynający się od skrótu państwa członkowskiego, w którym wytworzono produkt oraz wskazanie miejsca pochodzenia surowców wykorzystanych przy jego produkcji.

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne to sposób produkcji żywności, który minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Przyświeca mu m.in.:

  • wykluczenie stosowania syntetycznych pestycydów, herbicydów i sztucznych nawozów chemicznych,
  • posługiwanie się naturalnymi metodami kontroli szkodników i nawożeniem organicznym.

Docenienie roli rolnictwa ekologicznego może prowadzić nas ku bardziej zrównoważonemu i przyjaznemu dla środowiska systemowi produkcji żywności, co przynosi korzyści zarówno konsumentom, jak i naszej planecie.

Euroliść drogowskazem dla świadomych klientów

Logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej to dla konsumentów, robiących codzienne zakupy, drogowskaz i możliwość świadomego wyboru podyktowanego nie tylko wyborem najtańszego produktu.

Oznaczenia produktów umożliwiają nam podejmowanie bardziej zrównoważonych decyzji podczas zakupów spożywczych, co jest korzystne zarówno dla nas, jak i dla naszej planety. Jednocześnie wspiera rolnictwo ekologiczne, które jest kluczowe dla ochrony naszego środowiska i zachowania bioróżnorodności. Warto więc zwracać uwagę na oznakowania na produktach i dokładnie czytać etykiety podczas codziennych zakupów.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także