NewsyWoda nie gasi najlepiej pragnienia. Naukowcy stawiają na pierwszym miejscu zupełnie inny napój

Woda nie gasi najlepiej pragnienia. Naukowcy stawiają na pierwszym miejscu zupełnie inny napój

Co najlepiej gasi pragnienie? Na pewno nie woda (Adobe)
Co najlepiej gasi pragnienie? Na pewno nie woda (Adobe)
16.07.2023 07:26, aktualizacja: 01.01.2024 10:57

Wydaje nam się, że woda najlepiej gasi pragnienie. Okazuje się, że są produkty, które są w tym o wiele lepsze. Naukowcy wyróżnili kilka produktów, które świetnie nawadniają. To dobra wiadomość dla osób, które niezbyt przepadają za tym przezroczystym płynem.

Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

Często bardzo chce się nam pić, największe pragnienie odczuwamy podczas letnich upałów. Najczęściej sięgamy po kawy, herbat, soki oraz wodę. Niektóre osoby wybierają piwo. Czy jednak zastanawialiście się nad tym, który z tych napojów jest najlepszy w gaszeniu pragnienia? Okazuje się, że to nie woda wygrywa z zestawieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co najlepiej gasi pragnienie? Naukowcy opublikowali listę napojów

Sprawę tę postanowili sprawdzić badacze ze szkockiego uniwersytetu St. Andrews. Fachowcy postanowili zbadać najróżniejsze napoje, by wybrać te, które skutecznie ugaszą pragnienie. Niedługo później opublikowali swoje wyniki. Wybrali napój, który gasi pragnienie najlepiej ze wszystkim. Wbrew pozorom nie była to woda. Zwycięzca rankingu może was zaskoczyć. Spodziewalibyście się takiego obrotu sprawy?

Zdaniem naukowców te napoje najbardziej nam pomogą, gdy będziemy spragnieni:

           
 1. chude mleko,
 2. płyny glukozowo-elektrolitowe,
 3. zwykłe mleko,
 4. sok pomarańczowy,
 5. cola,
 6. herbata,
 7. napoje izotoniczne,
 8. woda niegazowana,
 9. woda gazowana,
 10. piwo,
 11. kawa.
Chude mleko najlepiej gasi pragnienie. Naukowcy nie mają wątpliwości (Pexels)
Chude mleko najlepiej gasi pragnienie. Naukowcy nie mają wątpliwości (Pexels)

Chude mleko wygrało zestawienie

Wiadomość o tym, że mleko nawadnia najlepiej, mocno zaskoczyła wiele osób. Okazuje się, że przyczyna leży w składnikach odżywczych i ich proporcjach. Chude mleko zawiera dużo białka, ale mało tłuszczów i cukrów. Związki te trafiają do naszego organizmu, który je pobiera i z nich korzysta. Dzięki świetnie gasi nasze pragnienie.

Dlaczego naukowcy umieścili wodę dopiero na 8 i 9 miejscu? Przypomnijmy sobie, co się dzieje, gdy szybko wypijemy dużą jej ilość. Po kilku minutach biegniemy do toalety, bo mamy pełen pęcherz. Po prostu pozbywamy się wody w tak szybkim tempie, w jaki jej sobie dostarczyliśmy. Mleko będzie o wiele lepsze, bo nawet jeśli wydalimy płyn, to organizm zdąży pobrać odpowiednie składniki odżywcze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także