PoradyCzy kawa może się przeterminować? Jak poznać starą kawę?

Czy kawa może się przeterminować? Jak poznać starą kawę?

Czy kawa może się przeterminować Jak poznać starą kawę - Pyszności; Foto: Canva.com
Czy kawa może się przeterminować Jak poznać starą kawę - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
10.07.2022 10:19

Prawie każdy z nas trzyma kawę w swoim domu. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, ile minęło czasu, od kiedy otworzyliśmy nasz produkt. Mamy wrażenie, że kawa zawsze będzie dobra. Czy w takim razie może się przeterminować? Jak rozpoznać starą kawę?

Pyszny napój, który daje nam kopa

Kawa mrożona - Pyszności
Kawa mrożona - Pyszności

Poranek bez kawy dla wielu z nas nie istnieje. To właśnie dzięki niej mamy ochotę do działania. W związku z tym często po przebudzeniu sięgamy po kubek tego pysznego napoju. Zazwyczaj trzymamy ją w szczelnie zamkniętym pudełku. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy kawa może się przeterminować. Jeśli tak, to jak rozpoznać tę niedobrą kawę? 

Czy kawa może się przeterminować?

Kawa, tak jak i inne produkty spożywcze, ma określony termin ważności. Czy w takim razie możemy spożywać kawę po dacie ważności? Jeśli produkt był odpowiednio przechowywany oraz nie ma oznak pleśni, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal z niego korzystać.

Jednak warto mieć na uwadze to, że kawa taka nie będzie odznaczała się już tak intensywnym smakiem i aromatem, jak wcześniej. Jest to spowodowane wietrzeniem się produktu. Okazuje się, że kawa mielona szybciej traci swoją jakość niż kawa ziarnista.

Ziarna kawy - Pyszności; Foto: Canva.com
Ziarna kawy - Pyszności; Foto: Canva.com

Jak rozpoznać czy produkt się zepsuł?

Jeśli zauważymy w naszej kawie pleśń to jasny znak, że produkt należy wyrzucić. Stęchły zapach również wskazuje na to, że produkt jest zepsuty. W takiej sytuacji nie powinniśmy jej już spożywać.

Na zepsucie się kawy ma wpływ wiele czynników. Należą do niej m.in. wilgoć, światło czy wysoka temperatura. W związku z tym warto wiedzieć jak prawidłowo ją przechowywać. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się naszym ulubionym napojem.

Kawę najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Produkt powinien znajdować się w zacienionym, chłodnym miejscu. Ważne jest również, aby do produktu nie dostała się wilgoć. W przeciwnym razie może zacząć pleśnieć.

Kawa rozpuszczalna może wykształcić biały nalot, który oznacza, że była źle przechowywana. Takiej kawy pod żadnym pozorem nie można używać i najlepiej od razu wyrzucić.

Zobacz na naszym YouTube jak przygotować Pumpkin Spice Latte krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także