PoradyDokładnie tyle musisz zrobić kroków, aby spalić kilogram tłuszczu. Dużo?

Dokładnie tyle musisz zrobić kroków, aby spalić kilogram tłuszczu. Dużo?

Czy spacery pomogą spalić tłuszcz?
Czy spacery pomogą spalić tłuszcz?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

18.09.2023 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wysiłek fizyczny często jest nam nie po drodze, jednak częściej wybieramy spacery niż ćwiczenia lub jazdę na rowerze. To nam przychodzi całkowicie naturalnie. Nie potrzebujemy do tego żadnych sprzętów, a i ryzyko kontuzji jest o wiele mniejsze. Zastanawialiście się, ile kroków musicie zrobić, by spalić kilogram tłuszczu?

Nie tak łatwo zgubić tłuszcz z ciała. Oprócz szeroko omawianego deficytu kalorycznego potrzeba aktywności fizycznej. Serwis sustainabilityinfo.com postanowił wyliczyć, ile kroków potrzebujemy, by spalić kilogram tkanki tłuszczowej. Wartość wydaje się bardzo duża, szczególnie że wiele osób robi maksymalnie 10 tysięcy kroków w ciągu dnia. Wszystko jednak zależy od tempa, wzrostu, wagi oraz płci. Jesteście ciekawi, jak długo musicie chodzić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz spalić kilogram tłuszczów? Musisz trochę się wysilić

Autor serwisu doszedł do ciekawego wnioku. By spalić kilogram tkanki tłuszczowej, musimy zrobić od 160 do 250 tysięcy kroków, chodząc dość szybkim tempem. Jak sam pisze:

- Początkowo liczba 160 tys.- 240 tys. kroków może wydawać się duża, ale pamiętaj, że przejście około 10 tys. kroków dziennie jest jak najbardziej możliwe. Oznacza to 16–24 dni chodzenia w szybkim tempie.

Jak doszedł do takiego wniosku? To wydaje się dość proste. Aby spalić kilogram tłuszczu, potrzebujemy deficytu kalorycznego o wartości 7650 kcal. Stworzył specjalną tabelkę (znajdziecie ją tutaj), w której uwzględnił najważniejsze wartości. Wziął pod uwagę czynniki, jak płeć, waga lub wzrost. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, ile kroków musimy przejść, gdy nie stosujemy żadnej diety odchudzającej.

Spalanie kalorii - od czego to zależy?

Nadmierne kalorie spalamy w różnym tempie. Na to ma wpływ kilka czynników, przede wszystkim płeć, waga, wiek oraz wzrost. Mężczyźni mają w tym przypadku lepiej niż kobiety, gdyż u nich tempo spalania tłuszczu jest wyższe.

- Masa ciała jest wprost proporcjonalna do energii wydatkowanej podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności. Zarówno wielkość, jak i skład ciała determinują spoczynkowy wydatek energetyczny człowieka. Cięższa osoba spali średnio więcej kalorii, wykonując tę samą czynność, co lżejsza osoba. Jak na ironię, oznacza to, że liczba kroków, które musisz wykonać, aby schudnąć 1 kg, będzie rosnąć w miarę osiągania celów związanych z utratą wagi - wyjaśnia ekspert.

Na uwagę zasługuje także tempo chodzenia. Im szybciej idziemy, tym więcej kalorii spalimy. Oznacza to też, że musimy zrobić o wiele mniej kroków. Jak wiadomo, tempo chodzenia w ciągu dnia jest różne. Ile czasu potrzebujemy, by spalić kilogram tłuszczu? Autor podkreśla, że musimy pozbyć się dodatkowych 7700 kcal. Wszystko zależy od tego, jakie mamy tempo i jaki dystans pokonujemy. Nie możemy oczywiście przekraczać w tym czasie zapotrzebowania energetycznego.

Tłuszcz trudno spalić
Tłuszcz trudno spalić© Flickr | Alan Cleaver

Czy spacery wystarczą, by spalić tłuszcz?

Czy samo chodzenie sprawi, że schudniemy? Wiemy, że bardzo może pomóc. Jednak niestety nie jest w stanie uczynić cudu i tłuszcz nie zniknie. Oprócz aktywności fizycznej potrzebujemy zbilansowanej diety oraz odpowiedniego deficytu kalorycznego. Jeśli zadbamy o te rzeczy, pozbędziemy się nadmiernych kilogramów w odpowiednim tempie. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie przesadzać w żadną stronę.

Jeśli nie chcemy zmieniać diety, nie możemy przekraczać całkowitego tempa przemiany materii. Same spacery i ćwiczenia nie wystarczą, jeśli jemy więcej, niż powinniśmy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także