Wielu Polaków krzywi się na ten widok. Pozostali jedliby kilogramami
Metka cebulowa to idealne smarowidło na kanapki dla wszystkich fanów tatara. Po pierwszym kęsie pokochasz ją i szybko przygotujesz więcej.
18.09.2023 07:35
Metkę cebulową doskonale kojarzą mieszkańcy Pomorza, Kaszub, Wielkopolski czy też Górnego Śląska. Często gości tam jako pasta na kanapki lub dodatek do imprezowych przekąsek. U naszych zachodnich sąsiadów zza Odry możemy znaleźć ją pod nazwą mettwurst. Wyglądem przypomina tatar, jednak różni się smakiem i przede wszystkim rodzajem użytego mięsa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z czego robi się metkę?
Zalicza się ją do kiełbas, jednak na kanapce rozprowadzamy ją jak smarowidło. Mięso w niej zawarte nie jest mielone na gładką masę, a wewnątrz można wyczuć niewielkie kawałki. Bazą każdej metki jest surowy, mielony boczek. Im jest on tłustszy, tym lepszy smak osiąga gotowy produkt. Przygotowując metkę, należy pamiętać o tym, aby wybierać jak najświeższe składniki- to gwarancja sukcesu. Przepis jest prosty i poradzi sobie z nim nawet kuchenny amator. Już nigdy nie sięgniesz po gotowca ze sklepu.
Metka cebulowa
Składniki:
- 350 g surowego boczku,
- 150 g podgardla,
- 1 duża cebula,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego,
- 1/2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego,
- 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu,
- 1/2 łyżeczki soli.
Sposób przygotowania:
- Mięso kroję w paski i mielę je na bardzo drobnych oczkach razem z pokrojoną cebulą.
- Dodaję przyprawy i wyrabiam masę przez około 10 minut. Dzięki masowaniu mięso będzie miało jeszcze gładszą i puszystą konsystencję -na takiej mi zależy.
- Gotową metkę przekładam do szklanego, zamykanego naczynia i odstawiam na 1 dobę do lodówki, aby smaki się przegryzły.
- Po tym czasie metka jest już gotowa. Najlepiej jest zjeść ją w 2-3 dni od przygotowania.
Jeśli w swoim domu masz akcesoria wędliniarskie, możesz przenieść metkę do osłonek za pomocą lejka lub nadziewarki i zacisnąć końcówki kiełbasy metalowymi klipsami. Jeśli jednak nie posiadasz takich gadżetów, to nic straconego, bo smarowidło świetnie smakuje również z pojemnika. Metka cebulowa najlepiej smakuje na świeżym chlebie lub bułce. Możesz posypać ją posiekanym szczypiorkiem, czosnkiem lub szczyptą suszonej, ostrej papryki.