Magda Gessler ostrzega. Pod żadnym pozorem nie dodawaj do sałatki jarzynowej
Sałatka jarzynowa zawsze pojawia się na świątecznym stole. Przepis jest prosty, ale każdy z nas przygotowuje ją trochę inaczej. Magda Gessler ma kilka wskazówek, jak ją przygotować, by smakowała najlepiej. Przestrzega przed dodawaniem jednego warzywa.
22.11.2024 10:13
Sałatka jarzynowa to ulubione danie wielu Polaków, zwłaszcza podczas świąt i rodzinnych spotkań. W każdym domu przyrządza się ją nieco inaczej, jednak istnieje jeden składnik, który zdaniem ekspertów, nie powinien się w niej znaleźć. To przez niego sałatka szybciej się psuje, a według wielu ekspertów, sałatka traci na smaku. Taką opinię podziela również Magda Gessler.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zachowaj równowagę
Tradycyjne składniki sałatki jarzynowej to przede wszystkim warzywa korzeniowe takie jak marchew, seler, pietruszka oraz ziemniaki. Do tego dodaje się ogórki kiszone, jajka, a niektórzy też sięgają po warzywa z puszek. Kiedyś był to tylko zielony groszek, teraz w sałatce pojawia się także kukurydza. Całość łączy charakterystyczny smak majonezu. Niestety, zbyt często popełnia się błędy w proporcjach tych składników, co negatywnie wpływa na ostateczny smak potrawy. Zasadniczo powinno się zachować równowagę, składniki powinny być w podobnych proporcjach.
To warzywo psuje smak
Kluczowym błędem przy przygotowywaniu tej sałatki jest dodawanie cebuli, co wielokrotnie podkreślała Maga Gessler, a jej argumenty są bardzo mocne. Cebula fermentuje, wydzielając nieprzyjemny zapach, a po nocy w lodówce potrafi zdominować całą sałatkę swoim intensywnym aromatem. Jeżeli jednak nie można się jej obejść, Gessler zaleca przed dodaniem sparzyć cebulę lub zamienić ją na łagodniejszy szczypiorek czy pora.
Ważne krojenie
Aby sałatka była najsmaczniejsza, warto też pamiętać, by składników nie kroić zbyt drobno. Nie ma nic gorszego, niż sałatka, w której znajdziemy kawałki nieokreślonych warzyw, ich smak powinien być wyraźnie wyczuwalny. Zazwyczaj przyjmuje się, że składniki powinny być pokrojone w kostkę nie mniejszą od ziarnka groszku, czyli warzywa kroimy w kostkę o boku mniej więcej 1 cm. Ziemniaki należy pokroić w nieco grubiej, bo są bardziej kruche. Jajek również nie należy siekać zbyt drobno.