PrzepisDietaIle kaw dziennie pić, by chudnąć? Naukowcy wskazali konkretną ilość

Ile kaw dziennie pić, by chudnąć? Naukowcy wskazali konkretną ilość

Kawa a odchudzanie
Kawa a odchudzanie
Źródło zdjęć: © Pixabay
04.05.2024 15:20

Kawa nie jest magicznym środkiem odchudzającym, nie sprawi, że przy braku aktywności i bez zachowania zrównoważonej diety stracimy na wadze. Może jednak wesprzeć proces utraty kilogramów, nawet bardzo mocno, o czym świadczyć mogą wyniki badań. Naukowcy wskazują konkretne liczby.

Ile kaw dziennie trzeba wypijać, by schudnąć? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy z Harvardu. Podobnymi spostrzeżeniami podzieliły się dietetyczki, znane jako "The Nutrition Twins", wskazując jednocześnie na właściwości kawy, które odpowiadają za jej odchudzający efekt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile pić dziennie kaw, żeby schudnąć?

Samo spożywanie kawy nie wystarczy, by zgubić zbędne kilogramy, niemniej wyniki badań wskazują jasno, że kawa wykazuje właściwości wspierające proces odchudzania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Harvard TH Chan School of Public Health na grupie 126 osób z nadwagą i insulinoopornością. W wynikach można przeczytać, że osoby, które piły cztery filiżanki czarnej kawy dziennie przez 24 tygodnie, obniżyły poziom tkanki tłuszczowej o około 4 proc.

Według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności dzienna bezpieczna ilość kofeiny wynosi 400 mg. Przy spożyciu na takim poziomie większość osób dorosłych nie powinna odczuwać negatywnych skutków. 400 mg kofeiny to w dużym uproszczeniu ok. czterech filiżanek kawy. Niemniej warto mieć na uwadze, że istnieje coś takiego, jak wrażliwość na kofeinę i w przypadku niektórych 400 mg może być ilością zdecydowanie za wysoką. Spożycie należy dostosować to własnych preferencji i stanu zdrowia.

Czy kawa wspiera odchudzanie?
Czy kawa wspiera odchudzanie?© Canva | Diego_nleite

Jak kawa wspiera proces odchudzania?

O tym, że spożywanie od dwóch do czterech/pięciu porcji kawy dziennie (przy zachowaniu spożycia kofeiny na poziomie od 200 do 400 mg na dobę) może sprzyjać utracie kilogramów, opowiedziały również dietetyczki Tammy Lakatos Shames i Lyssie Lakatos, znane jako "The Nutrition Twins", w rozmowie z nypost.com.

"Kawa zawiera kofeinę, która ma działanie termogeniczne i może przyspieszyć metabolizm, pomagając spalić więcej kalorii. Niektóre badania wykazały, że może to pomóc w zmniejszeniu BMI, masy ciała i tkanki tłuszczowej. Kawa może również ograniczyć apetyt i zmniejszyć uczucie głodu" - cytuje ekspertki amerykański dziennik.

Dalej dietetyczki powołują się na inne badania, wskazujące na to, że picie kawy przed posiłkiem (nawet do czterech godzin) może zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii. Ponadto, jak dodają ekspertki, kawa zawiera również kwas chlorogenowy, który zwiększa spalanie tłuszczu i może pomóc spowolnić wchłanianie węglowodanów. Zaznaczyły przy tym, że dodając do kawy śmietankę, pełne mleko lub cukier można zrównoważyć kalorie spalone przez kawę.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także