NewsyJak działa woda z cytryną? Skutki mogą być opłakane

Jak działa woda z cytryną? Skutki mogą być opłakane

Czy woda z cytryną to na pewno samo zdrowie? - Pyszności; foto: Canva
Czy woda z cytryną to na pewno samo zdrowie? - Pyszności; foto: Canva

25.06.2023 19:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy woda z cytryną to samo zdrowie? Jak się okazuje — niestety nie. Chociaż zalety tego napoju są niewątpliwie wspaniałe, to pewna część twojego ciała może na tym poważnie ucierpieć. Taki uszczerbek może cię drogo kosztować. I to dosłownie. 

Nadejście sezonu letniego jak co roku powoduje powrót do bardzo ważnej kwestii: odpowiedniego nawodnienia. Chociaż o piciu optymalnej ilości wody powinniśmy pamiętać przez cały rok, to jest to szczególnie istotne właśnie teraz. Wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza sprawiają, że organizm w celu ochłodzenia wydziela większe ilości potu. Ludzka gospodarka wodno-elektrolitowa potrzebuje wtedy szczególnie regularnego uzupełniania, a pomijanie tego może zakończyć się tragicznie.

Woda z cytryną ma wiele zalet i jedną poważną wadę - Pyszności; foto: Canva
Woda z cytryną ma wiele zalet i jedną poważną wadę - Pyszności; foto: Canva

Jednak nie wszyscy przepadają za piciem zwykłej wody. To dlatego w sklepach nie brakuje butelek ze smakowymi płynami i olbrzymią ilością cukru w gratisie. Świadomość żywieniowa każe nam odstawić je z powrotem na półkę i radzić sobie inaczej. Stąd popularna koncepcja: picie wody z cytryną. Nie dość, że woda, to jeszcze bez cukru i z dodatkiem zdrowej cytryny. Co może pójść nie tak? Cóż, niestety jest taka rzecz.

Woda z cytryną ma wiele zalet

Najważniejszą zaletą picia wody z cytryną jest po prostu wsparcie gospodarki wodnej organizmu. I chociaż, jak już wspomnieliśmy, wiąże się z tym pewne ryzyko, to jeśli masz pić wodę z cytryną, albo w ogóle nie pić wody — to wybierz to pierwsze rozwiązanie. Odpowiednie nawodnienie ponad wszystko, zwłaszcza latem.

Woda z cytryną to również stymulacja układu trawiennego i właściwości detoksykacyjne, które są związane z pozytywnym wpływem napoju na pracę wątroby i nerek. Witamina C dobrze oddziałuje również na skórę: stymuluje syntezę kolagenu, usprawnia proces gojenia się ran i zwalczania trądziku. Ponadto obniża ciśnienie krwi i stężenie glukozy. Jak sam widzisz, zalet picia wody z cytryną jest dużo. A więc jeszcze raz: co może pójść nie tak? 

Woda z cytryną może cię słono kosztować

Nagminne picie wody z cytryną nawodni cię i utrzyma twoją skórę w dobrej kondycji, ale może bardzo źle wpłynąć na twoje... uzębienie. Odpowiedzialnym za to działanie jest zawarty w cytrynach kwas, który poważnie rozmiękcza szkliwo i powoduje pojawianie się na zębach ziemnych plamek. Ucierpieć może również tolerancja zębów na ciepło i zimno. Woda z cytryną może sprawić, że zęby staną się nadwrażliwe. 

Woda z cytryną może powodować nadwrażliwość zębów - Pyszności; foto: Canva
Woda z cytryną może powodować nadwrażliwość zębów - Pyszności; foto: Canva

Z tego powodu dentyści zalecają, by pić wodę z cytryną "na raz" lub przez słomkę. Przez kolejne pół godziny nie należy też szczotkować zębów, bo grozi to poważnym ich uszkodzeniem. Trzymając się tych zasad, zęby powinny być stosunkowo bezpieczne, ale specjaliści przypominają, że prawidłowa pielęgnacja i regularne wizyty kontrolne to najlepsza profilaktyka jamy ustnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także