Wirtualna Polska

Lekarz wprost o piciu wody z cytryną na pusty żołądek. Wiele osób nie ma świadomości jednego

Lekarz wprost o piciu wody z cytryną na pusty żołądek. Wiele osób nie ma świadomości jednego

Woda z cytryną. Fot. Pexels

Woda z cytryną jako pierwsza trafia do twojego żołądka po przebudzeniu? Lekarz wyjaśnia, dlaczego niektórzy powinni wystrzegać się takiej praktyki. Zaznacza również, by nie wierzyć w mit, że szklanka płynu z sokiem cytrusowym sprawi, że kilogramów będzie ubywać.

Wirtualna Polska

Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski z 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku wyjaśnia kwestię, związaną z porannym piciem wody z cytryną na pusty żołądek. W serwisie Medonet.pl odpowiada na pytanie internautki, dotyczące rzekomych właściwości odchudzających napoju, a także wyjaśnia, jakie faktyczne skutki może nieść za sobą stosowanie takiej praktyki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przeczytaj również: Groźny pasożyt zaatakował jego mózg. Mężczyzna przy jedzeniu popełnił błąd, który zdarza się wielu

Woda z cytryną na czczo. Lekarz porusza ważny problem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Serwis Medonet.pl opublikował pytanie internautki, dotyczące picia wody z cytryną na czczo. Kobieta wskazuje, że szukała metody na pozbycie się nadprogramowych kilogramów po ciąży. Jak dodaje, koleżanka poleciła jej spożywanie wymienionego wyżej specyfiku na pusty żołądek, co miało uskutecznić utratę kilogramów. Internautka ma pewne wątpliwości, co do takiej metody na odchudzanie. Zapytała również, jakie właściwości ma picie wody z cytryną. Odpowiedzi udzielił lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski.

„Szklanka wody z cytryną spożywana codziennie rano oczywiście nie sprawi, że pani schudnie. Nie jest to napój o wyjątkowych właściwościach, powodujący utratę wagi (…) Aby pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów, należy połączyć odpowiednią dietę z regularną aktywnością fizyczną (…) Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego wpływu na nasz organizm i nie należy go pić” – tłumaczy na wstępie.

Wskazał, że cytryna posiada właściwości antyoksydacyjne, pozwalające walczyć z wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mają negatywny wpływ na organizm – mogą powodować mutacje w DNA, co zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. Dodał też, że picie wody z cytryną na czczo korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, stymulując m.in. perystaltykę jelit. Lek. Żmuda-Trzebiatowski przypomniał też o bogactwie cytryny w witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu przez komórki organizmu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Woda z cytryną – Pyszności; Fot. archiwum

Woda z cytryną – Pyszności; Fot. archiwum

Zobacz także: Do kefiru wsyp łyżkę i wypij na czczo. Dokładnie oczyścisz jelita, a kilogramy polecą jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kto nie powinien stosować wody z cytryną na pusty żołądek?

Specjalista zaznacza jednak, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Stosowanie wody z cytryną na pusty żołądek nie jest wskazane osobom, które cierpią na chorobę refleksową lub aktywne wrzody żołądka. Jak tłumaczy, napój ten może doprowadzić do zakwaszania soku żołądkowego i jego nadmiernej produkcji. To z kolei może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×