Pij te napoje przed śniadaniem. Kilogramy zaczną spadać, a brzuch stanie się płaski
O poranku, tuż po przebudzeniu, należy uzupełnić płyny - po przespanych 7-8 godzinach organizm może być odwodniony i wtedy najlepiej jest sięgnąć po szklankę wody. Można też wypróbować innych mieszanek i napojów, naturalnych, które również pozwolą dobrze rozpocząć dzień.
10.05.2024 | aktual.: 10.05.2024 18:11
Szklanka wody, kawy, a może herbaty? Co wypić na czczo, przed śniadaniem, zanim na dobre rozpoczniemy dzień? Oto kilka propozycji napojów, które pomogą nam "rozkręcić się" o poranku oraz wykazują działanie pobudzające metabolizm. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi zrównoważonego stylu odżywiania i aktywności fizycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Woda niegazowana
Pierwszą czynnością tuż po przebudzeniu powinno być sięgnięcie po szklankę niegazowanej wody. Nie ma nic lepszego. Jest to najbardziej polecany napój, który nie zawiera kalorii, wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Picie wody na czczo pobudza metabolizm i przygotowuje układ pokarmowy do dnia. Najlepiej, by woda miała temperaturę pokojową.
Woda z cytryną
Woda z cytryną również nawadnia, dostarcza energii oraz więcej elektrolitów niż sama woda. Ponadto jest źródłem witaminy C i może wspomagać trawienie poprzez stymulację perystaltyki i wydzielanie enzymów trawiennych. Cytryna ma również właściwości oczyszczające i może pomóc w detoksykacji organizmu.
Kawa
Kawa jest znana ze swoich właściwości pobudzających dzięki zawartości kofeiny. Może zwiększać metabolizm i wspierać spalanie kalorii, co jest korzystne podczas odchudzania. Wbrew powszechnej opinii kawę można spożywać na czczo, chociaż niektórzy (cierpiący na takie dolegliwości jak nadkwasota żołądka czy jelito drażliwe) mogą odczuwać dyskomfort. U osób zdrowych kawa na czczo nie powoduje zazwyczaj problemów trawiennych.
Woda z octem jabłkowym
Uważa się, że woda z octem jabłkowym jest najskuteczniejsza, kiedy spożywa się ją na czczo. Ocet jabłkowy charakteryzuje wysoka zawartość pektyn, które wykazują pozytywny wpływ m.in. w problemie zaparć. Ponadto napój ten może pomagać w regulacji poziomu cukru we krwi i wspierać odchudzanie. Niemniej przed podjęciem decyzji o regularny stosowaniu warto skonsultować się z lekarzem.
Kefir (z siemieniem lnianym)
Kefir, dzięki obecności zdrowych bakterii probiotycznych, korzystnie wpływa na zdrowie jelit, a także stymuluje wydzielanie soków trawiennych i żółci, co przekłada się na przyspieszenie przemiany materii. Natomiast siemię lniane jest prawdziwą skarbnicą błonnika, substancji, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.