NewsyTak przyśpieszysz metabolizm i szybko schudniesz. Michał Wrzosek wskazuje 4 rzeczy

Tak przyśpieszysz metabolizm i szybko schudniesz. Michał Wrzosek wskazuje 4 rzeczy

Michał Wrzosek radzi, w jaki sposób poprawić metabolizm (PEXELS, YOUTUBE)
Michał Wrzosek radzi, w jaki sposób poprawić metabolizm (PEXELS, YOUTUBE)

06.06.2023 14:40, aktual.: 06.06.2023 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lato i wakacyjne urlopy zbliżają się wielkimi krokami i wiele osób budzi się "ze snu zimowego" przed ostatnim dzwonkiem. Rozpoczynamy wtedy odchudzanie i za wszelką cenę chcemy poprawić swój metabolizm. Michał Wrzosek podzielił się z internautami czterema sposobami, które w tym pomogą.

Każdy chciałby, by kilogramy leciały jak szalone, a rozmiar zmniejszał się z dnia na dzień. Oczywiście wszystko bez efektu jo-jo. Niestety, w życiu tak dobrze nie jest, ale dzięki kilku tipom możemy przyspieszyć przemianę materii. Wystarczy, że zastosujesz się do porad znanego dietetyka.

Czym jest przemiana materii?

Metabolizm to po prostu wszystkie reakcje energetyczne i chemiczne, które zachodzą w każdej komórce organizmu. Bez niego nie ma życia. Dzięki niemu składniki dostarczane w trakcie jedzenia zamieniają się w energię. Przemiana materii nigdy nie ustaje, może jedynie zwolnić - na przykład, gdy nasze życie jest zagrożone (na przykład bardzo długo się głodzimy). Rozróżniamy dwa pojęcia:

1. podstawowa przemiana materii (PPM) - tyle potrzebujemy, by utrzymać organizm przy życiu, gdy tylko leżymy i nic nie robimy,

2. całkowita przemiana materii (CPM) - PPM plus jakakolwiek aktywność fizyczna; jeśli znamy swoje CPM, możemy policzyć, ile kalorii powinniśmy spożywać, by utrzymać wagę lub schudnąć.

Metabolizm poprawisz za pomocą aktywności fizycznej i diety (PEXELS)
Metabolizm poprawisz za pomocą aktywności fizycznej i diety (PEXELS)

W ten sposób przyspieszysz metabolizm. Michał Wrzosek ma kilka porad

Co sprawi, że przemiana materii będzie pracować na najwyższych obrotach? Dietetyk wymienił cztery sposoby. Pierwszy jest chyba najbardziej oczywisty. Chodzi o picie wody. Dużej ilości wody, czyli około 2 litrów dziennie.

- Jest to ważne, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu - tłumaczy Wrzosek. Bardzo istotna jest również aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na metabolizm. Musimy również zwracać uwagę na termogeniki, czyli substancje poprawiające przemianę materii i spalające tłuszcz. Wśród nich jest zawarta w kawie kofeina, kapsaicyna będąca składnikiem papryki, piperyna, kurkumina, cynamon oraz imbir.

Nie możemy zapominać o zwiększaniu efektu termicznego tego, co jemy. Jak to zrobić? Wystarczy do diety dołączyć więcej białka. Ten składnik znajdziemy nie tylko we wszelkiego rodzaju mięsach, ale i w mlecznych przetworach, warzywach strączkowych, migdałach, nerkowcach, pistacjach, jajkach i wielu innych produktach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także