PoradyIle schudniesz i jak szybko po odstawieniu pieczywa? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Ile schudniesz i jak szybko po odstawieniu pieczywa? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Freepik
Freepik
19.04.2023 14:44

Czy odstawiając pieczywo schudnięcie mamy jak w banku? To by było zbyt piękne, żeby było możliwe. Jeśli jednak zrobisz to w sposób prawidłowy i przemyślany, już wkrótce twoja sylwetka może ulec olbrzymiej zmianie. Jest kilka haczyków, o których dowiesz się z tego artykułu. 

Pieczywo przewija się w jadłospisie niemal każdego z nas. Możemy stawiać na różne rodzaje chleba czy bułek, ale mimo to zawsze się one w pewnym momencie dnia pojawią. Osobiście znamy nawet ludzi, którzy uparcie twierdzą, że wystarczą dobrze dobrane dodatki do chleba, by kanapki można serwować zarówno na śniadanie i kolacje, jak i na obiad. Cóż, de gustibus non est disputandum, ale jedno jest pewne: nie jest to zbyt niskokaloryczne podejście.

pieczywo - Pyszności; foto: Canva
pieczywo - Pyszności; foto: Canva

Pieczywo i jego kalorie

Pierwszym krokiem osób przechodzących na dietę jest często odstawienie pieczywa. Nie jest to błędny tok rozumowania. Ten produkt zawiera dużo kalorii i węglowodanów, a to właśnie z nich chcemy podczas odchudzania się zrezygnować. Pytanie brzmi tylko: czy każdy rodzaj pieczywa jest równie kaloryczny? Jakiś czas temu podsumowanie kalorii w różnych gatunkach pieczywa pojawiło się na portalu dziendobry.tvn.pl. Oto ono:

  • 3 kromki pszennego białego chleba to około 236 kcal
  • 3 kromki białego chleba tostowego około 278 kcal
  • 3 kromki chleba wieloziarnistego to 267 kcal
  • 3 kromki ciemnego chleba żytniego to 240 kcal
  • 1 kajzerka - 120 kcal
  • 1 bagietka pszenna - 217 kcal
  • pół bagietki z masłem czosnkowym - 604 kcal

Jak na pewno zauważyłeś, śmiało można stwierdzić, że pieczywo jest po prostu kaloryczne. Co więcej, nie można zapomnieć, że rzadko pojawia się ono w naszych śniadaniowym repertuarach bez dodatku masła. Mówiąc krótko — nic dziwnego, że przejście na dietę często rozpoczyna się od zrezygnowania z pieczywa. Co możemy na tym zyskać?

Ile schudniesz jeśli odstawisz pieczywo?

pieczywo - Pyszności; foto: Canva
pieczywo - Pyszności; foto: Canva

Kaloryczność pieczywa nie pozostawia złudzeń: zrezygnowanie z niego może przynieść naprawdę niezłe efekty. Można rzec, że to kwestia matematyki, a nie poglądów. Portal zywienie.medonet.pl podliczył, jak mogą wyglądać rezultaty zrezygnowania z bułek i chleba. Ich wnioski są następujące:

  • Jeśli jadłeś do tej pory 6-10 kromek chleba pełnoziarnistego dziennie, to zrezygnowanie z niego spowoduje chudnięcie na poziomie 0,5 - 1 kg tygodniowo.
  • Jeśli konsumpcja pieczywa stanowiła dla ciebie 1 kromkę chleba dziennie i porzucisz ten nawyk, to powstały deficyt kaloryczny spowoduje chudnięcie około 1 kilograma na 6 tygodni.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że powyższe wyliczenia są czysto matematyczne i teoretyczne. Podstawą chudnięcia jest deficyt kaloryczny, a nie głodówka. To słowa, które dietetycy powtarzają jak mantrę. Nie wystarczy więc rezygnować z każdego kalorycznego czy niezdrowego produktu, ale trzeba jeszcze je zastąpić czymś innym. Żeby osiągnąć pożądane efekty, warto zamienić poranne pieczywo na owsiankę i owoce, a kanapkę w przerwie w pracy — na przygotowane wcześniej sałatki lub dietetyczne placuszki.

Wypróbuj nasz przepis na ziemniaki po góralsku:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także