Rekordowa cena kawy. Niedługo mało kogo będzie na nią stać
Jesteś kawoszem? Jeśli tak, to nie mamy dla ciebie zbyt dobrych informacji. Sympatycy czarnego napoju mogą już wypatrywać zbliżających się wzrostów cen ich ukochanego produktu. Wszystko przez to, co dzieje się w Wietnamie. Tak źle nie było od... 1979 roku.
09.05.2024 09:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Międzynarodowa Organizacja Kawy to istniejąca od 1963 roku struktura, która zrzesza największych eksporterów i importerów kawy. To nie żadne kółko admiratorów czarnego napoju dzielące się nowymi przepisami, ale zrzeszenie państw odpowiedzialnych za 99 proc. produkcji kawy na całym świecie. Mówiąc krótko: profesjonaliści, którzy o kawie wiedzą dosłownie wszystko. I to właśnie ta międzynarodowa organizacja pokazała niedawno najnowsze dane, z których wynika przykry fakt. Kawa jest aktualnie najdroższa od 45 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny kawy szybują
Według wykresów Międzynarodowej Organizacji Kawy udostępnionych przez Bloomberga ceny kawy w ciągu jednego miesiąca wzrosły aż o 17 proc. To sprawia, że popularne ziarna osiągnęły cenę tak wysoką, jak w 1979 roku. Niekorzystne zmiany odnotowała również londyńska giełda. Wskaźnik niebezpiecznie zbliżył się do przełomowej wysokości wynoszącej 2 dolary za funt kawy. Utrzymująca się od wielu miesięcy tendencja wzrostu może wkrótce odbić się na kieszeniach konsumentów.
Dlaczego kawa drożeje?
Jak tłumaczy portal forsal.pl, wysokie ceny kawy dotyczą robusty — afrykańskiej kawy, za której produkcję odpowiedzialny jest dzisiaj przede wszystkim Wietnam. To właśnie w kraju z południowo-wschodniej Azji należy dopatrywać się przyczyny problemu. Odpowiedzialna ma być głównie słaba podaż, która wynika z wyjątkowo niekorzystnych zbiorów zarówno w tym, jak i poprzednim roku.
Niestety nic nie zapowiada również "odwilży" cenowej w najbliższej przyszłości. Uprawy robusty mają być bowiem regularnie nawiedzane przez horrendalne upały, a całe obszary dotyka druzgocąca susza. Pozostaje więc liczyć na pozytywne zmiany w tym aspekcie. Nikt nie jest jednak w stanie ich na ten moment przewidzieć.