Upycham w słoiku jak ogórki i zalewam solanką. Na grillu znikają szybciej niż małosolne
Chrupiące i jędrne, lekko kwaśne, ale z charakterystycznym dla siebie posmakiem - kiszone zielone szparagi podbiją twoje podniebienie i staną się jedną z ulubionych kiszonek. Podaj obok grillowanych mięs, a na małosolne nikt nawet nie spojrzy.
13.05.2024 15:12
Możesz szykować z nich sałatki, dorzucać na talerz z obiadem, przegryzać z kanapką, jednak zwykle znikają zjadane solo tuż po otwarciu słoika. Z racji, że są gotowe już po kilku dniach, doskonale sprawdzą się również jako dodatek do dań z grilla.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak ukisić zielone szparagi?
Zastanawiasz się, czy obierać szparagi do kiszenia? Zielone szparagi, jeśli są młode, nie musisz ich obierać, a nawet możesz zastanowić się nad odcinaniem końcówek. Tak naprawdę niekiedy wystarczy przejechać obieraczką wzdłuż jaśniejszej części i odciąć zeschnięty, zdrewniały koniec.
Jeśli chcesz, by kiszonka cieszyła się jędrnością i chrupkością, zadbaj o dobrej jakości produkt wyjściowy. Pamiętaj, że szparagi należy zużyć tuż po zakupie - im dłużej będą przechowywane, tym więc wody stracą i staną się sflaczałe. Poza tym zielone szparagi z czasem stają się bardziej zdrewniałe.
Tak naprawdę kiszenie szparagów nie różni się za bardzo od kiszenia ogórków. W przypadku przypraw wybór może paść na klasyczne dodatki jak do ogórków. Podobnie solanka - 1 litr wody i 25 soli kamiennej to proporcja idealna dla szparagów. Ważne, żeby słoik był na tyle wysoki, by pomieścić wysokie zielone pędy. Ważne jest również, aby solanka w całości przykryła szparagi. Ukiszone szparagi poznasz po zmianie koloru.
Zobacz także
Kiszone szparagi zielone. Przepis
Składniki:
- pęczek zielonych szparagów,
- główka czosnku,
- korzeń chrzanu i liście,
- koper,
- sól kamienna,
- pieprz w ziarnach,
- gorczyca,
- ziele angielskie,
- woda.
Przygotowanie:
- Szparagi umyj i dokładnie osusz, a następnie pozbądź się zdrewniałych końcówek.
- W wyparzonych słoikach ułóż pionowo szparagi dość ciasno, dodaj po dwa ząbki czosnku na słoik, liść chrzanu, kawałek korzenia chrzanu, kwiatowy koszyczek kopru, 2-3 ziarna pieprzu, gorczycy i ziela.
- Przygotuj solankę: wodę z zagotuj z solą w proporcji 1 litr wody, 25 g soli kamiennej.
- Ciepłą solanką zalej szparagi. Słoiki zakręć niezbyt szczelnie i odstaw na 5-7 dni w miejsce o temperaturze pokojowej. Pamiętaj, by solanka przykryła szparagi w całości.