NewsyCzy kawa odwadnia? Michał Wrzosek nie ma wątpliwości i wskazuje 5 faktów na jej temat

Czy kawa odwadnia? Michał Wrzosek nie ma wątpliwości i wskazuje 5 faktów na jej temat

Czy kawa odwadnia organizm? Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek odpowiada - Pyszności; Fot. Adobe Stock/Instagram: michal_wrzosek (screenshot)
Czy kawa odwadnia organizm? Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek odpowiada - Pyszności; Fot. Adobe Stock/Instagram: michal_wrzosek (screenshot)
07.05.2023 07:15, aktualizacja: 07.05.2023 08:42

Czy kawa odwadnia? Wypłukuje magnez z organizmu? Szkodzi, kiedy jest spożywana na czczo? Dietetyk kliniczny Michał Wrzosek rozprawił się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat znanego napoju. Wbrew opinii wielu, kawa tak naprawdę chroni przed odwodnieniem oraz, mimo że ogranicza przyswajalność magnezu, sama jest jego źródłem. Poznaj 5 ciekawych faktów na temat kawy.

Michał Wrzosek opublikował w mediach społecznościowych wideo, w którym przekazuje 5 faktów na temat kawy. Wiele osób może zdziwić, że wbrew powszechnej opinii napój ten nie wypłukuje magnezu z organizmu ani nie odwadnia. Dietetyk wskazał również na właściwości kawy zmniejszające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby serca oraz wspomagające spalanie tłuszczu w trakcie wysiłku.

Czy kawa odwadnia? Dietetyk tłumaczy

Kawa odwadnia - to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Kawa, owszem, posiada właściwości moczopędne, ale nie wiąże się z nimi ryzyko odwodnienia. Dlaczego? Dawka kofeiny, jaką przyjmujemy w nawet bardzo mocnej kawie, nie jest w stanie wywołać efektu znaczącej utraty płynów. Co więcej, kawa, podobnie jak zwykła woda czy herbata wlicza się do dziennego bilansu wypitych płynów i tak naprawdę chroni przed odwodnieniem.

Kawa nie wypłukuje magnezu. Fakty na temat kawy

Również to, że kawa miałaby wypłukiwać magnez z organizmu, jest mitem. Nie ma tak naprawdę pewnych dowodów naukowych sugerujących, że kawa pozbywa się tego pierwiastka z organizmu w taki sposób, jak to dzieje się na przykład z alkoholem. Chociaż kawa jest diuretykiem, czyli substancją, która zwiększa wydalanie płynów przez organizm, to jednak nic nie potwierdza tego, że wpływa ona negatywnie na poziom magnezu. W niedużym stopniu ogranicza jego przyswajalność, ale z drugiej strony sama jest źródłem magnezu.

Udowodniono, że pijąc 4 filiżanki kawy dziennie tracimy 4 mg tego pierwiastka. To niewiele w porównaniu do dziennego zapotrzebowania magnezu, mieszczącego się w przedziale 300-420 mg. Również picie kawy na czczo nie jest szkodliwe, jak niegdyś mylnie sądzono. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że picie kawy na pusty żołądek generuje problemy trawienne. Wrzosek przekazuje w nagraniu jasno: kawę możesz pić na czczo, jeśli dobrze się po niej czujesz.

Kawa - Pyszności; Foto pixabay
Kawa - Pyszności; Foto pixabay

Kawa w walce z cukrzycą i nadprogramowymi kilogramami

Zgodnie z ustaleniami naukowców z Uniwersytetu w Nawarze w Hiszpanii i włoskiego Uniwersytetu w Katanii picie jednej filiżanki kawy dziennie zmniejsza ryzyko zespołu metabolicznego o 2 proc., natomiast przy czterech filiżankach to już 44 proc. (zespół metaboliczny to zbiór czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy i powikłań sercowo-naczyniowych). To m.in. dzięki zawartym w kawie polifenolom, trydonelinie i melanoidynie. Związki te mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Natomiast jeśli mowa o właściwościach kawy, wspomagających spalanie tłuszczu w trakcie wysiłku, to warto wskazać na badania hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Granadzie, których wnioski zostały opublikowane w "Journal of International Society of Sports Nutrition". Według tychże badań mocna kawa przed treningiem może pomóc spalić tkankę tłuszczową - spożycie kofeiny na 30 minut przed treningiem wysiłkowym przyspiesza spalanie tłuszczu.

Wypróbuj również przepis na zapiekane bitki:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także