PoradyNie pij kawy zaraz po obudzeniu. Wypita o tej porze doda więcej energii i na dłużej

Nie pij kawy zaraz po obudzeniu. Wypita o tej porze doda więcej energii i na dłużej

Kawa z pianką w różowym kubku
Kawa z pianką w różowym kubku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | EwaAF

16.05.2024 15:21, aktual.: 16.05.2024 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poranek to dla wielu osób czas na kawę. Aromatyczna filiżanka "małej czarnej" ma nas pobudzić i dodać energii. Ale czy na pewno jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia? Okazuje się, że pora picia kawy ma duże znaczenie dla jej efektywności.

Po przebudzeniu wielu z nas sięga od razu po filiżankę kawy, oczekując natychmiastowego zastrzyku energii. Jednak eksperci z dziedziny snu sugerują, że istnieje optymalna pora na spożycie tego aromatycznego napoju, która może wpłynąć na nasze samopoczucie i sen. Poznaj najlepszy czas na picie pierwszej kawy i dowiedz się, jak to wpływa na twój dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto poczekać z kawą?

Dr Lee wyjaśnia, że powodem, dla którego nie powinniśmy pić kawy od razu po wstaniu z łóżka, jest poziom kortyzolu w naszym organizmie. Kortyzol, nazywany hormonem stresu, "podąża za rytmem specyficznym dla własnego cyklu snu". Największe stężenie kortyzolu jest w naszym organizmie po przebudzeniu i zmienia się w ciągu dnia.

Jeśli wypijemy kawę, gdy poziom kortyzolu jest wysoki, kofeina może go jeszcze bardziej podnieść, co może prowadzić do nerwowości, rozdrażnienia i problemów z koncentracją. Z kolei wypicie kawy około 10 rano, gdy poziom kortyzolu zaczyna spadać, pozwala w pełni wykorzystać pobudzające działanie kofeiny.

O czym jeszcze pamiętać?

Oprócz odpowiedniej pory picia kawy, ważne jest również, aby ograniczyć jej spożycie w drugiej połowie dnia. Kofeina może utrudniać zasypianie, dlatego ostatnią kawę powinniśmy wypić co najmniej 6 godzin przed snem.

Jeśli nie wyobrażamy sobie poranka bez zastrzyku energii, możemy sięgnąć po naturalne napoje bezkofeinowe, takie jak herbatki ziołowe lub owocowe. Te napoje również mogą nas pobudzić, a przy tym nie będą mieć negatywnego wpływu na nasz sen.

Stosując te proste zasady, możemy w pełni wykorzystać pobudzające działanie kawy i cieszyć się energią przez cały dzień bez negatywnych skutków ubocznych.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także