PoradyJedz codziennie przed snem. Zaśniesz jak niemowlę, a rano wstaniesz wypoczęty

Jedz codziennie przed snem. Zaśniesz jak niemowlę, a rano wstaniesz wypoczęty

Kiwi pomaga w zasypianiu- Pyszności, źródło: Canva
Kiwi pomaga w zasypianiu- Pyszności, źródło: Canva
Ewa
07.08.2023 09:27, aktualizacja: 07.08.2023 10:15

Jedzenie kiwi może pomóc w zasypianiu i zapewnić lepszy sen. Ten niepozorny owoc skrywa w sobie niezwykłe właściwości. Zjedz go przed pójściem do łóżka.

Jest jednym z najłatwiej dostępnych owoców egzotycznych — znajdziesz je niemal w każdym supermarkecie. Włochata, jadalna skórka skrywa zielony, słodki miąższ, za którym przepadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jedną z mniej znanych właściwości tego owocu jest jego pomoc w przypadku problemów z zasypianiem. Ten pyszny i zdrowy trik pomoże w walce z nieprzespanymi, ciężkimi nocami.

Kiwi to prawdziwa bomba zdrowia

Chociaż często nazywane są owocami tropikalnymi, kiwi – lub kiwi – w rzeczywistości pochodzą z łąk i lasów Chin i Rosji, gdzie pierwotnie były znane jako chiński agrest. Rośnie podobnie jak winorośl, a uprawy przypominają nieco bardziej znane nam winnice. Są jednym z najpopularniejszych owoców egzotycznych, które eksportowane są niemal na cały świat.

Rosnące kiwi- Pyszności, źródło: Canva
Rosnące kiwi- Pyszności, źródło: Canva

Kiwi jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C, znacznie lepszym niż cytryna. Ta witamina pełni istotną rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego, wspomagając go w walce z infekcjami i chorobami. W tym owocu znaleźć można również potas, na który szczególną uwagę powinny zwrócić osoby borykające się z nadciśnieniem. Kiwi jest bogate w antyoksydanty, takie jak witamina E i polifenole, które pomagają w zwalczaniu stresu oksydacyjnego i chronią komórki przed uszkodzeniem. Zawiera również znaczną ilość błonnika pokarmowego, który może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego, regulacji poziomu cukru we krwi oraz zapobieganiu zaparciom.

Owoc dobry na sen

Jak sam widzisz, kiwi to mała, brązowa bomba witaminowa. Okazuje się jednak, że nie tylko dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witamin, ale również pomoże w... zasypianiu.

Kiwi pomaga w zasypianiu- Pyszności, źródło: Canva
Kiwi pomaga w zasypianiu- Pyszności, źródło: Canva

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej zdecydował się zbadać, jak kiwi może wpłynąć na jakość snu. W tym celu przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło udział 24 osoby (w tym 2 mężczyzn i 22 kobiety) w wieku od 20 do 55 lat, które doświadczały trudności z zasypianiem. W ciągu okresu trwającego 4 tygodnie uczestnicy byli proszeni o spożycie dwóch owoców kiwi około godziny przed snem.

"Po 4 tygodniach spożywania kiwi czas przebudzenia po zaśnięciu i opóźnienie zasypiania uległy znacznemu zmniejszeniu. Całkowity czas snu i efektywność snu uległy znacznemu wydłużeniu" – napisano w podsumowaniu badania.

Zjedzenie tego owocu przed snem pomogło w szybszym zaśnięciu, spokojniejszym i dłuższym śnie, a czas spędzony na spaniu (a nie tylko leżeniu w łóżku) wydłużył się o 5,41 proc. Zasługą jest obecność witaminy C, serotoniny i kwasu foliowego w owocach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także