NewsyJuż wiemy, które polskie restauracje otrzymały Gwiazdkę Michelin. Przewidywania się sprawdziły!

Już wiemy, które polskie restauracje otrzymały Gwiazdkę Michelin. Przewidywania się sprawdziły!

Gwiazdka Michelin to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w restauracji.
Gwiazdka Michelin to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w restauracji.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.06.2024 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wygląda nowe rozdanie na polskiej scenie restauracyjnej? Mamy trzy nowe Gwiazdki i to najlepsza informacja dzisiejszego dnia. Co jeszcze znalazło się w Czerwonym Przewodniku Michelin Polska? Jest trochę niespodzianek. Po raz pierwszy w słynnym Przewodniku znalazły się restauracje z Pomorza.

Nie ma bardziej prestiżowego wyróżnienia dla restauracji niż gwiazdka Michelin. Lokale, które ją otrzymują, natychmiast dołączają do światowej elity i mogą się spodziewać zalewu rezerwacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przewodnik Michelin Polska uwzględnia 77 restauracji, w tym 3 nowe, które po raz pierwszy otrzymały Gwiazdkę. W tym roku nasza scena gastronomiczna została też doceniona i pojawiło się 9 nowych restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand. W ten sposób wyróżnia się restauracje, które oferują dobre jedzenie w przystępnych cenach. Łącznie jest ich już 16., czyli ponad dwukrotnie zwiększyła się ich liczba. To nie są wszystkie dobre wiadomości, bo Przewodnik uhonorował również pierwszą w Polsce restaurację Zieloną Gwiazdką Michelin. Przyznawana jest ona za zrównoważone ekologiczne praktyki. Wyróżnienie trafiło do Gdańska, do lokalu Eliksir.

Gwiazdki świecą

Jednak największa radość jest dziś w trzech restauracjach, które zostały po raz pierwszy uhonorowane prestiżową Gwiazdką Michelin. Wyróżnione lokale to Arco by Paco Perez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku i Rozbrat 20 w Warszawie. Gwiazdki utrzymały także trzy restauracje Bottiglieria 1881 w Krakowie (jedyna z dwiema gwiazdkami), NUTA w Warszawie i Muga w Poznaniu.

Przewodnik Michelin Polska 2024 to:

77 rekomendowanych restauracji, w tym:

  • 1 restauracja z dwiema Gwiazdkami Michelin,
  • 5 restauracji z jedną Gwiazdką Michelin (w tym 3 nowe),
  • 1 restauracja z Zieloną Gwiazdką Michelin (przyznana po raz pierwszy),

16 restauracji z Bib Gourmand (9 nowych), w Polsce Gwiazdka Michelin została przyznana łącznie sześciu restauracjom.

Czy inspektorzy zawsze mają rację

Cezary Kramp, który prowadzi bloga Chez Cezary i pisze o restauracjach gwiazdkowych przewidział w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi, że "deszczu" gwiazdek nie będzie. Na pewno zasługuje na nie znacznie więcej restauracji niż je dostanie - podkreślał. Największą poszkodowaną wydaje się restauracja Epoka z Warszawy. W komentarzach na FB, także na profilu Chez Cezary, zawrzało, to tylko jeden ze wpisów "Nowe gwiazdki okej, ale jak bez Epoki! Coś tu jest nie tak!". W naszym wywiadzie Cezary Kramp tak mówił o tej restauracji, a także o swoich gwiazdkowych przewidywaniach:

Nie wyobrażam sobie, żeby gwiazdki nie otrzymała Epoka. Jej szef kuchni, Marcin Przybysz, jest niezwykle kreatywny, wykorzystuje stare receptury kuchni polskiej pochodzące niekiedy nawet z XVII w. i przygotowuje je w nowoczesnej interpretacji, korzystając z wielu lokalnych produktów. Porównując Epokę z innymi jedno- czy dwugwiazdkowymi restauracjami, jakie miałem okazję odwiedzić, mogę śmiało powiedzieć, że prezentuje ona światowy poziom. Ciekawie prezentuje się też sytuacja Rozbrat 20 – jednej z moich ulubionych restauracji w Polsce - która jest drugim faworytem do gwiazdki w tym roku. Na stronie Michelin niedawno zmienił się jej opis na jeszcze bardziej pozytywny, co może sugerować, że gwiazdka zostanie posłana właśnie tam. Swoją pozycję z pewnością utrzyma też Nuta.

Redakcja Pyszności gratuluje wszystkim nagrodzonym restauracjom i niezmiernie cieszy się z ich sukcesu!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także