Każdy fan kurczaka zakocha się w tym przepisie. Aksamitny i pełen smaku sos robi robotę
Każdy, komu znudził się zwykły kurczak, musi koniecznie spróbować tego przepisu. Soczyste kawałki mięsa, otoczone aksamitnym i aromatycznym sosem, zachwycą wszystkich, którzy skuszą się na taki obiad.
Kurczak jest fantastycznym wyborem na mięsny obiad. Napakowany białkiem, dostarcza składników niezbędnych w diecie każdego, kto zwraca uwagę na kalorie i to, co trafia na talerz. Niestety, zdarza się, że wychodzi dość suchy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zamarynowanie mięsa lub przygotowanie pełnego smaku sosu, takiego jak ten. Sos na bazie śmietanki, bulionu i aromatycznych dodatków sprawi, że kurczak będzie soczysty, miękki i pełen smaku.
Oszukane cynamonki z masłem na bazie chorizo. Puszyste wypieki w wytrawnej wersji
Kurczak po toskańsku
W kurczaku po toskańsku pierwsze skrzypce gra obłędny sos. Przygotowany na bazie bulionu oraz śmietanki i wzbogacony o suszone pomidory, nabiera wyrazistości i głębi smaku. Nie bez znaczenia są również czosnek i cebula dodające aromatów oraz świeży szpinak, dorzucony na sam koniec, nadający potrawie lekkości i koloru. Całość najlepiej podawać z ulubionym makaronem, ryżem lub chrupiącym pieczywem. Kurczak w tym sosie świetnie sprawdza się zarówno jako domowy obiad, jak i posiłek spakowany do pudełka i zabrany następnego dnia do pracy.
Przepis na kurczaka po toskańsku
Składniki:
- 550 g mięsa z piersi kurczaka,
- 200 g świeżego szpinaku,
- 180 ml śmietanki 30 proc.,
- 180 ml bulionu drobiowego,
- 100 g startego parmezanu,
- 9 suszonych pomidorów w oleju,
- 2 małe ząbki czosnku,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1/2 łyżeczki przyprawy do kurczaka,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano,
- 1/2 łyżeczki suszonej bazylii,
- szczypta świeżo zmielonego pieprzu.
Sposób przygotowania:
- Umyj i dokładnie osusz liście szpinaku, a następnie odstaw je na bok.
- Pokrój piersi kurczaka w większe kawałki i równomiernie oprósz solą, pieprzem oraz przyprawą do kurczaka.
- Suszone pomidory odciśnij z nadmiaru oleju i pokrój na mniejsze fragmenty.
- Czosnek obierz i drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę.
- Na patelni rozgrzej olej.
- Wrzuć kurczaka i smaż na średnim ogniu, aż mięso zacznie się rumienić.
- Smaż jeszcze chwilę, aż kurczak będzie prawie gotowy.
- Następnie dodaj czosnek i podsmażaj przez minutę.
- Wlej bulion i śmietankę.
- Zmniejsz ogień i gotuj sos, aż nieco zgęstnieje.
- Dorzuć pokrojone pomidory i gotuj jeszcze kilka minut.
- Dopraw oregano i bazylią.
- Na sam koniec dodaj przygotowany szpinak i delikatnie wmieszaj go w gorący sos.
- Posyp startym parmezanem, wymieszaj jeszcze raz.
- Podawaj z ulubionymi dodatkami, na przykład z porcją makaronu. Smacznego!