NewsyKochają ją wszyscy Polacy. W willi wielkiej gwiazdy otworzyła się restauracja

Kochają ją wszyscy Polacy. W willi wielkiej gwiazdy otworzyła się restauracja

Restauracja w willi Olgi Tokarczuk - Pyszności; foto: Facebook: Fundacja Olgi Tokarczuk oraz Olga Tokarczuk
Restauracja w willi Olgi Tokarczuk - Pyszności; foto: Facebook: Fundacja Olgi Tokarczuk oraz Olga Tokarczuk

06.05.2023 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W willi chluby polskiej literatury, pisarki, psychoterapeutki i laureatki nagrody Nobla otworzyła się restauracja. Jak prezentują się ceny i menu lokalu funkcjonującego w Fundacji Olgi Tokarczuk? Czy są one iście... poetyckie? 

Kiedy w 2019 roku polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała od Akademii Szwedzkiej nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, Polacy byli w szoku. Ostatni raz to najsłynniejsze na świecie wyróżnienie trafiło w polskie ręce w 1996 roku. Wówczas laureatką nagrody Nobla została Wisława Szymborska. Wiwatów, ściąganych z głów czapek i dumy z Olgi Tokarczuk było więc tego dnia co niemiara. Zaledwie rok później we Wrocławiu powstała fundacja polskiej noblistki. To właśnie w niej pod koniec kwietnia 2023 roku otworzyła się restauracja "FTT". 

restauracja w willi Olgi Tokarczuk otworzyła się pod koniec kwietnia - Pyszności; foto: Facebook: Restauracja FTT
restauracja w willi Olgi Tokarczuk otworzyła się pod koniec kwietnia - Pyszności; foto: Facebook: Restauracja FTT

Nowa restauracja w willi Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk nie jest jedyną znaną osobistością ze świata sztuki i kultury, która zasiada w radzie programowej fundacji. Poza polską noblistką w strukturach zarządzających fundacją znaleźli się między innymi słynna reżyserka Agnieszka Holland oraz pisarz i fotograf Irek Grin. Misją fundacji jest wpieranie i promowanie polskiej kultury i sztuki — zarówno nad Wisłą, jak i na świecie.

To właśnie w willi Fundacji Olgi Tokarczuk otworzyła się restauracja "FTT", opisywana przez właścicieli jako "kuchnia sadu i ogrodu". Otwarcie nowego miejsce na kulinarnej mapie Wrocławia przebiegło z niemałą pompą, a po nim na Facebooku restauracji zamieszczone zostały specjalne podziękowania i relacja z inauguracji:

My czujemy radość i zmęczenie. Ale dla tych wszystkich chwil na pewno było warto

- podsumowali otwarcie lokalu właściciele. A jak wrażenia pierwszych gości? Czy jedzenie było równie dobre, co książki Olgi Tokarczuk?

Restauracja w willi Tokarczuk ma urozmaicone menu - Pyszności; foto: Facebook: restauracja FTT
Restauracja w willi Tokarczuk ma urozmaicone menu - Pyszności; foto: Facebook: restauracja FTT

Menu i ceny restauracji "FFT"

Szef kuchni restauracji "FTT" zapewniał, że całe skrupulatnie skomponowane przez niego menu "powiewa świeżością". I wszystko wskazuje na to, że dotrzymał danego słowa. Przy ulicy Krzyckiej 29, gdzie znajduje się Fundacja Olgi Tokarczuk i jednocześnie wspomniana restauracja, można nie tylko zjeść dania skomponowane z sezonowych składników, ale również delektować się naturalnymi lodami. Co jeszcze widnieje w menu restauracji? Oto najciekawsze — według nas — pozycje wraz z cenami.

  • Szparagi na grzance z jajkiem w sosie maślanym - 32 zł
  • Rabarbarowy tost z serkiem agrestowym i syropem z kaliny - 28 zł
  • Pieczony ser z tymiankiem cytrynowym w glazurze z miodu - 28 zł
  • Grzybowy ramen z makaronem gryczanym i bukietem ziół - 39 zł
  • Kalafior panierowany z fasolką szparagową, ziemniakami i sosem ogrodowym - 38 zł

Jak sam na pewno zauważyłeś, duża część karty "FTT" to dania warzywne. Nie brakuje jednak pozycji mięsnych. W restauracji znajdującej się w willi Olgi Tokarczuk zjemy też cheeseburgera czy klopsiki. Również ceny wydają się niewygórowane. Świadczą o tym pozytywne komentarze internautów. Rzadko bowiem zdarza się, by w dzisiejszych czasach pod postami na Facebooku restauracji nie znalazł się ani jeden nieprzychylny komentarz, piętnujący ceny dań. Sukces przez wielkie "S"?

Zastanawiasz się, jaką zupę zrobić na obiad? Przygotuj krem z pieczonych pomidorów. Przepis znajdziesz na naszym kanale wideo:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także