NewsyKupiłeś ten produkt? Biedronka ma ważny apel do klientów. Chodzi o groźną bakterię

Kupiłeś ten produkt? Biedronka ma ważny apel do klientów. Chodzi o groźną bakterię

Biedronka wycofuje jeden produkt (Wikimedia Commons, screenshot biedronka.pl)
Biedronka wycofuje jeden produkt (Wikimedia Commons, screenshot biedronka.pl)
18.05.2023 08:40

Biedronka ostrzega przed jednym z produktów, które miała w swojej ofercie. Znaleziono bowiem w nim niebezpieczną bakterię, która jest szkodliwa przede wszystkim dla dzieci i kobiet w ciąży. Dyskont apeluje, by klienci zniszczyli lub oddali danie do sklepu.

Chodzi o kebaba z pieczonego kurczaka z partii 13.05.2023 220423-70858 wyprodukowanego dla Jeronimo Martins Polska S.A. Produkt zawiera bakterię, która może powodować listeriozę. Sklep prosi o to, by pod żadnym pozorem nie spożywać tego dania.

Biedronka wycofuje produkt. Wykryto w nim niebezpieczną bakterię

Sklep opublikował oświadczenie, w którym zawarto prośbę, by wadliwy kebeb "zniszczono lub oddano do najbliższego sklepu, w którym produkt był zakupiony". Okazało się, że przyczyną jest przekroczenie dopuszczalnych limitów Listeria monocytogenes w "dwóch z pięciu badanych próbek".

Przedstawiciele sklepu dodają również, że "wszystkim konsumentom, którzy zwrócą produkt wraz z opakowaniem, zostanie zwrócony koszt nabycia produktu". Cały komunikat znajdziecie na stronie sklepu.

Jeśli jednak spożyliście już wadliwy produkt, udajcie się do lekarza lub najbliższego laboratorium. Szczególnie, gdy zauważycie u siebie jakieś nietypowe objawy. Zakażenie może mieć poważne skutki dla zdrowia.

Kebab z Biedronki, czyli wycofany produkt (biedronka.pl, wikimedia commons)
Kebab z Biedronki, czyli wycofany produkt (biedronka.pl, wikimedia commons)

Bakteria Listeria monocytogenes. Dlaczego jest taka niebezpieczna?

Biedronka w komunikacie podała tylko nazwę drobnoustrojów. Co jednak stanie się, gdy trafi do naszego organizmu i zaczniemy przez nią chorować? Bakteria wywołuje chorobę, która jest bardzo niebezpieczna dla osób starszych, kobiet w ciąży (również płodów) oraz malutkich dzieci. U zdrowych osób z prawidłową odpornością objawy mają charakter grypopodobny. W innych przypadkach pojawiają się:

  • światłowstręt,
  • zaburzenia równowagi,
  • przeczulica,
  • gorączka,
  • uczucie splątania.

Listerioza, szczególnie ta niezdiagnozowana, może mieć opłakane skutki. Prowadzi bowiem do poronień (bądź przedwczesnych urodzeń), posocznicy, zapalenia płuc, sepsy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, powstania ropnia w mózgu lub do zapalenia wsierdzia.

Biedronka wycofuje jeden produkt (Wikimedia Commons)
Biedronka wycofuje jeden produkt (Wikimedia Commons)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także