PoradyNawet nie wiesz, jak to szkodzi. Nie trzymaj magnesów na lodówce

Nawet nie wiesz, jak to szkodzi. Nie trzymaj magnesów na lodówce

Lodówka pokryta magnesami to dobry pomysł? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Lodówka pokryta magnesami to dobry pomysł? - Pyszności; Fot. Adobe Stock

07.07.2023 08:01, aktual.: 07.07.2023 08:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lodówka pokryta przeróżnymi magnesami - większość z nas doskonale to zna. Uwielbiamy kolekcjonować te niewielkie pamiątki z podróży, a umieszczone na lodówce często przypominają o miłych chwilach spędzonych w różnych zakątkach świata. Jak się okazuje, ta sympatyczna pamiątka z podróży może być szkodliwa dla naszych sprzętów AGD.

Zwłaszcza lodówka jest narażona na niekorzystne działanie magnesów (to na niej najczęściej lądują). Mimo że stwierdzenie to może wydawać się nieco absurdalne, to z informacji podanych przez Polskiego Obserwatora jasno wynika, że magnesy mogą przyczynić się do zniszczenia sprzętu elektrycznego. Na uszkodzenia najbardziej podatne mają być urządzenia nowszej generacji.

Lodówka zużywa więcej energii przez magnesy?

Najnowocześniejsze lodówki z ekranami dotykowymi mogą działać nieprawidłowo w obecności magnesów. Pola magnetostatyczne wytwarzane przez magnesy (które w przeciwieństwie do elektromagnetycznych nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka) z czasem mogą stać się źródłem zakłóceń. To zaś może uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie lodówki.

Może też spotkać się ze stwierdzeniem, że magnesy zmniejszają wydajność lodówki, zwiększając obciążenie sprężarki. Dzieje się tak, ponieważ magnesy obciążają drzwi lodówki i powodują ich rozszczelnienie. W wyniku tego do wnętrza urządzenia przedostaje się ciepłe, a ucieka zimne powietrze. To zaś może sprawić, że sprężarka będzie pracować ciężej. Warto dodać, że taka sytuacja może nastąpić, jeśli urządzenie jest pokryte naprawdę dużą liczbą silnych magnesów.

Lodówka pokryta magnesami może nie działać poprawnie - Pyszności; Fot. Pexels (Melike Benli)
Lodówka pokryta magnesami może nie działać poprawnie - Pyszności; Fot. Pexels (Melike Benli)

Na zużycie energii przez lodówkę wpływa również to, jak częstego otwierane i zamykane są jej drzwi. Za każdym razem, gdy otwieramy lodówkę, następuje utrata znacznej ilości chłodu i potrzeba więcej energii do schłodzenia napływającego powietrza. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na zużycie energii przez lodówkę, jest jej lokalizacja. Lodówka wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub ulokowana w pobliżu źródła ciepła (piekarnik, kuchenka) pracuje ciężej, aby utrzymać żądaną temperaturę.

Czy magnesy wpływają na jakość żywności, którą przechowujemy w lodówce?

Nie ma żadnej zależności między obecnością magnesów na lodówce a jakością przechowywanej w niej żywności. Wszystko wskazuje na to, że nasze jedzenie jest bezpieczne. Niemniej, warto zastanowić się nad tym, czy magnesy na lodówce to dobry pomysł, biorąc pod uwagę ich potencjalnie szkodliwy wpływ na nasze urządzenia AGD.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także