NewsyPokazali, jak wygląda "słowiańska lodówka". Dla większości to przejaw kiczu

Pokazali, jak wygląda "słowiańska lodówka". Dla większości to przejaw kiczu

Pyszności - Fot. Pyszności
Pyszności - Fot. Pyszności
02.07.2023 11:00

"Słowiańska lodówka" rośnie do rangi kultowej. Od lat praktykuje się taki zwyczaj gromadzenia wspomnień z wojaży. Uwielbiamy wracać myślami do czasu beztroski i zabawy, a dzięki takiej lodówce możemy codziennie rano uśmiechnąć się pod nosem i z lepszym humorem zacząć dzień. 

Nie tylko Polacy, Czesi czy Serbowie zwykli posiadać w kuchniach "słowiańskie lodówki". Tymi chwalą się również Amerykanie, Brytyjczycy, a nawet Brazylijczycy. Świat pokochał "lodówki Słowian", ale w Polsce coraz częściej słyszy się, że taki rodzaj gromadzenia pamiątek jest w złym guście. Dla jednych pozostanie kiczem, dla kolejnych zaś doskonałą przypominajką chwil spędzonych na urlopie.

"Słowiańska lodówka", czyli jaka?

Każdy widział, a wielu Polaków posiada taką lodówkę w domu. Mieniącą się od wielu kształtów i kolorów. Przywołującą wspomnienia i wywołującą uśmiech na twarzy. Nie, nie chodzi o zawartość chłodziarki, a o jej drzwi, upstrzone pamiątkowymi magnesami z dalszych i bliższych wycieczek. Tak udekorowane urządzenie nazywa się "słowiańską lodówką".

Z Ustki, Rabki, Turcji czy Grecji — gdziekolwiek byśmy nie byli, zahaczamy o sklepiki z pamiątkami. Pomału odchodzi się od kolekcjonowania dużych przedmiotów — te zbierają kurz, a przy większej liczbie takich pamiątek, pomieszczenie zaczyna wydawać się mniejsze i zagracone. Dla wielu idealnym wyjściem jest zbieranie magnesów. Przyczepione do lodówki zajmują niewiele miejsca, ale są widoczne i często przywołują miłe wspomnienia.

Magnesy na lodówce, fot. Adobe Stock
Magnesy na lodówce, fot. Adobe Stock

"Lodówkę Słowian" kocha cały świat

Na facebookowym profilu "Squatting Slavs In Tracksuits", w żartobliwy sposób traktującym na temat kultury Słowian, pojawiło się zdjęcie przedstawiające lodówkę z drzwiami pokrytymi licznymi magnesami. W opinii wielu ten rodzaj gromadzenia pamiątek to przejaw kiczu. Jak się jednak okazuje, zwyczaj ten to nie tylko domena Polaków, Słowaków czy Bułgarów. Jak czytamy w komentarzach, kolekcjonowanie magnesów praktykuje się również w Brazylii, Kanadzie, USA, Australii czy Wielkiej Brytanii. 

Komentujący twierdzą zgodnie, że to jeden z najlepszych sposobów na kolekcjonowanie pamiątek z wakacji. Jak wskazują, każdy magnes wiąże się z innymi, wspaniałymi wspomnieniami. A że pamiątki umieszczone są na lodówce, często do nich wracają, poprawiając sobie humor. Internauci z dumą publikowali również swoje "słowiańskie lodówki", zapełnione pstrokatymi magnesami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także