PoradyPodpatrzyłam ten trik u sąsiadki. Zawsze smaruje drzwi lodówki popularnym kosmetykiem

Podpatrzyłam ten trik u sąsiadki. Zawsze smaruje drzwi lodówki popularnym kosmetykiem

Poznaj trik na nieszczelną lodówkę - Pyszności; Fot. arch. prywatne
Poznaj trik na nieszczelną lodówkę - Pyszności; Fot. arch. prywatne

27.05.2023 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lodówka może się nie domykać m.in. z powodu złego stanu uszczelki magnetycznej. Z biegiem czasu staje się ona sztywniejsza i bardziej porowata, przez co w niektórych miejscach może niedokładnie przylegać do powierzchni i sprawiać, że drzwi lodówki nie domykają się dokładnie. Wtedy do chłodziarki dostaje się ciepłe powietrze, które może wpłynąć na jakość produktów, które się w niej znajdują oraz pogorszyć stan urządzenia.

Kiedy uszczelka nie działa prawidłowo, z zewnątrz do lodówki dopływa ciepłe powietrze. Przez to temperatura przy uszczelce zaczyna wzrastać, co może skutkować powstawaniem na niej wilgoci. Woda może również spływać na dół komory lub na podłogę. Jeśli więc masz do czynienia z takimi zjawiskami, sprawdź dokładnie stan gumy na drzwiach lodówki. Jeśli uszczelka nie jest uszkodzona, ale nie spełnia prawidłowo swojej funkcji, wypróbuj ten prosty trik. 

Drzwi lodówki się nie domykają? Sprawdź uszczelkę

Warto wiedzieć, że kiedy uszczelka przestaje pracować prawidłowo i lodówka nie domyka się, wewnątrz chłodziarki pojawiają się tzw. mosty cieplne. To kanaliki, za pośrednictwem których przemieszcza się ciepłe powietrze dostające się do wnętrza przez dziurki w uszczelce. Przez to sprężarka zaczyna pracować intensywniej, by wyrównywać temperaturę. To z kolei może przełożyć się na wyższe rachunki za prąd.

Ponadto, w wyniku nieszczelności uszczelki magnetycznej podnosi się temperatura w lodówce, co wpływa na jakoś znajdującego się w niej jedzenia — może szybciej się zepsuć. Co więcej, nieszczelność i ciągła praca sprężarki skutkują tym, że termostat nie będzie działał prawidłowo. Chcąc zaradzić problemom związanym z nieprawidłowo działającą uszczelką, koniecznie wypróbuj ten prosty trik. Wystarczy, że sięgniesz do... kosmetyczki. 

Lodówka - Pyszności - Fot. Adobe Stock
Lodówka - Pyszności - Fot. Adobe Stock

Co zrobić, gdy lodówka się nie domyka?

Jeśli uszczelka jest cała, tzn. nie ma widocznych uszkodzeń czy ubytków, wypróbuj trik, dzięki któremu poradzisz sobie z nieszczelnością lodówki. Wystarczy, że użyjesz... pomadki ochronnej. Wcześniej jednak odpowiednio przygotuj uszczelkę: dokładnie ją umyj i wytrzyj do sucha. Następnie natrzyj ją grubą warstwą balsamu do ust. Rozprowadź maź palcem na całej długości gumy tak, by powierzchnia uszczelki była równomiernie pokryta pomadką. To powinno pomóc w sytuacji, kiedy lodówka się nie domyka. Jeśli jednak uszczelka jest uszkodzona, niezbędna będzie jej wymiana na nową.

Jeśli masz problem z niedomykającą się lodówką, pamiętaj również, by sprawdzić, czy urządzenie jest wypoziomowane (z przodu do tyłu i z boku na bok). Lepsze zamykanie zapewnia zainstalowanie lodówki w taki sposób, by przechyliła się lekko do tyłu. Zdarza się, że zawiasy z czasem się wyginają lub zerwały się ich mocowania. W takim przypadku musimy sprawdzić, czy każdy element zawiasów właściwie przylega do mocowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także