NewsyTrzymasz magnesy na lodówce? Natychmiast je usuń, bo mogą szkodzić

Trzymasz magnesy na lodówce? Natychmiast je usuń, bo mogą szkodzić

Magnesy na lodówce, fot. Adobe Stock
Magnesy na lodówce, fot. Adobe Stock

13.05.2023 22:18, aktual.: 23.05.2023 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Magnesy na lodówce znajdziemy w wielu domach. Najczęściej kupujemy je, gdy wyjeżdżamy na wycieczki do innych miast. Okazuje się, że ta fajna pamiątka z wojaży może być szkodliwa. Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieco dziwne.

W prawie każdym polskim domu możemy zauważyć te małe elementy. Najczęściej są na nich rysunki zabytków, roślin lub zwierząt. Często mają ciekawe kształty. Niby estetycznie wszystko jest dobrze, ale okazuje się, że magnesy to nic dobrego. Dlaczego powinniśmy zdjąć je z lodówki? Z informacji podanych przez Polskiego Obserwatora wynika, że magnesy mogą przyczynić się do zniszczenia sprzętu elektrycznego. W jaki sposób ta fajnie wyglądająca pamiątka może szkodzić? Naukowcy odkryli pewną zależność.

Magnesy na lodówce są szkodliwe. Niszczą sprzęt

Najczęściej umieszczamy je na sprzętach AGD, zazwyczaj wybór pada na lodówkę. Dlaczego? Po prostu wygląda to fajnie i estetycznie. Mnóstwo osób ma całą kolekcję! To sprawia, że niektórzy zastanawiają się nad tym, czy to wszystko jest bezpieczne. Okazuje się, że nie do końca. Takie magnesy mogą zniszczyć sprzęt elektroniczny. Najbardziej narażone są te najnowsze.

Magnesy na lodówke wyglądają fajnie, ale są szkodliwe
Magnesy na lodówke wyglądają fajnie, ale są szkodliwe

Jaka jest tego przyczyna? Z badań wynika, że największą winę ponosi pole magnetostatyczne wytwarzane przez małe elementy. Wpływa ono na działanie wysoko zaawansowanej elektroniki. Zakłóca więc prawidłowe działanie lodówki i przyczynia się do większego zużycia prądu. Przez magnesy możemy mieć wyższe rachunki.

Czy magnesy wpływają na jakość żywności, którą przechowujemy? Naukowcy nie odkryli żadnych zależności. Wszystko wskazuje na to, że nasze jedzenie jest bezpieczne. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy magnesy na lodówce to dobry pomysł.

Uwielbiasz jeść słodycze? Mamy dla ciebie ciekawą propozycję. Co powiesz na te wyjątkowe babeczki ryżowe?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także