PoradyMój dziadek zawsze rozsypuje w ogrodzie. Jego marchewki i pietruszki są ogromne

Mój dziadek zawsze rozsypuje w ogrodzie. Jego marchewki i pietruszki są ogromne

Jak zwiększyć plon marchewki?
Jak zwiększyć plon marchewki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | papava

20.05.2024 18:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marchew to jedna z najpopularniejszych i zarazem najłatwiejszych roślin uprawnych. Poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Jeśli chcesz zwiększyć plon, zastosuj się do poniższych rad, a marchewka rozrośnie się jak nigdy.

Zdrowa, chrupiąca, pełna cennych witamin i owoców — oto marchewka, jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych. Warzywo można wykorzystać zarówno do surówek, jak i dań głównych, a nawet deserów czy wypieków. Choć kosztuje niewiele i jest dostępna cały rok, wielu z nas decyduje się na samodzielną uprawę. W końcu żadna marchewka nie smakuje tak dobrze, jak ta z własnego ogródka.

Uprawa marchewki jest naprawdę prosta i nie wymaga żadnych specjalistycznych zabiegów czy ogromnej wiedzy w zakresie ogrodnictwa. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, aby wiosna ziemia obrodziła w świeże warzywa. Jak dbać o marchew, aby wydała obfite plony?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o marchew?

Marchewka to jedno z najpopularniejszych warzyw na świecie. Obecnie uprawia się ją w każdym zakątku globu, nie licząc Arktyki. To składnik wielu potraw i deserów. Warzywo jest naprawdę proste w uprawie i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Z łatwością poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik.

Jak uprawiać marchewkę? Zacznij od wyboru odpowiednich nasion. Jeśli planujesz późny wysiew, tj. w kwietniu bądź maju, wybierz Fatimę, Flamankę lub Salsę. Gatunki takie jak Galicja, Kalina czy Kamila owocują wiosną, dlatego też sprawdzą się przy wczesnowiosennym wysiewie.

Nie zapomnij o odpowiedniej ziemi. Najlepsza będzie taka, która jest lekka, piaszczysto-gliniasta i próchnicza, o neutralnym bądź lekko kwaśnym pH. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Podlewaj je dużą ilością wody przynajmniej raz w tygodniu, a w trakcie upałów nawet trzy razy w tygodniu. Rób to wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem — woda nie zdąży wyparować z gleby.

Jak sadzić marchew?

Marchew to jedno z niewielu warzyw, które można uprawiać w ogródku, na działce, a nawet na balkonie. Jak sadzić marchewkę? Warzywo można uprawiać w rozsadzie bądź zasiać je bezpośrednio do ziemi. Jeśli zdecydujesz się na ten drugi sposób, pamiętaj o tym, aby zrobić to nie wcześniej niż w drugiej połowie maja, tuż po "zimnej Zośce". W trakcie siania zachowaj 15-20 cm odstęp, żeby korzenie mogły prawidłowo się rozwijać. Po zasadzeniu podlej ziemię niewielką ilością wody.

Pierwsze zalążki marchewki pojawią się już po 3 tygodniach, a w 6 tygodniu po zasadzeniu sadzonka zacznie przypominać marchewki. Warzywo jest gotowe do zbioru po 3-4 miesiącach po zasianiu. Jeśli chcesz przyśpieszyć jej wzrost, zastosuj dojrzały kompost. Rozsyp go wokół grządek raz w miesiącu, a roślina dojrzeje znacznie szybciej i wyda obfite plony. Ten sam patent sprawdzi się także przy uprawie pietruszek. Mój dziadek zawsze tak robi i jego okazy są naprawdę dorodne.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także