PoradyTakich bananów nie jedz. Zwróć uwagę na ten szczegół, bo możesz sobie zaszkodzić

Takich bananów nie jedz. Zwróć uwagę na ten szczegół, bo możesz sobie zaszkodzić

Banany - Pyszności; Foto Canva.com
Banany - Pyszności; Foto Canva.com
19.05.2023 08:51, aktualizacja: 19.05.2023 09:56

Jakie banany wybierasz podczas zakupów? Z pewnością, będąc w sklepie, zwróciłeś uwagę, że na dziale z owocami można znaleźć jeszcze zielone banany, te idealnie żółte lub takie, które lekko brązowieją. Które z nich będą najzdrowsze, najlepsze i najsmaczniejsze? Postanowiliśmy to sprawdzić. Będziesz zaskoczony tym, jakie banany warto wybrać?

Przez cały rok sięgasz po rozmaite owoce. Ale są takie, które spożywasz niemal codziennie. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć banany. Pomimo tego, że obecnie ich cena przekracza 7 zł za kilogram, to w dalszym ciągu kupuje się je bardzo chętnie. Stanowią odpowiedni dodatek do deserów, ciast, ale najchętniej są spożywane jako samodzielny owoc. Jakie banany są najlepsze? Te jeszcze zielone, czy te niemal brązowe?

Banany właściwości - dlaczego warto je jeść?

Biorąc pod uwagę właściwości bananów, trzeba podkreślić, że są one źródłem potasu i niezwykle cennych składników odżywczych. Banany są również bogate w witaminę C, witaminę B6, błonnik i magnez. Witamina C wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, witamina B6 pomaga w przemianie aminokwasów i produkcji hormonów, potas jest istotny dla zdrowia serca i regulacji ciśnienia krwi, a błonnik i magnez wspierają zdrowie układu trawiennego.

Dojrzałe banany- Pyszności; źródło: AdobeStock
Dojrzałe banany- Pyszności; źródło: AdobeStock

Warto jest w takim przypadku poznać też banany przepisy. Można z nich przygotować wiele ciekawych dań, w tym chlebek bananowy, rozmaite koktajle, ale można je również wykorzystać jako dodatek do deserów, owsianki, lodów, czy sałatki owocowej. Pomimo tego, że jest to zdrowy owoc, to po niektóre rodzaje bananów nie powinno się sięgać. Czym to jest spowodowane i czego unikać?

Których bananów nie należy spożywać?

Które banany nie nadają się do spożycia? Jeśli w środku przekrojonego banana zobaczysz czerwone lub brązowe plamki, które z czasem przeradzają się w jednolitą linię, powinieneś zdecydowanie zrezygnować z jego spożycia. To oznacza, że owoc został zaatakowany przez pleśń zwaną nigrospora. Choć ta pleśń zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla człowieka, są wyjątki. Może być niebezpieczna, szczególnie jeśli jesteś uczulony na nią.

Zjedzenie takiego banana może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Na szczęście banany z tą pleśnią są rzadko spotykane w sklepach, ponieważ zwykle są wycofywane ze sprzedaży. Jednak jeśli natkniesz się na taki owoc, lepiej zrezygnuj z jego spożycia. Pamiętaj jednak, by nie mylić ich z tymi, które mają brązowe plamki na skórce. Taki stan rzeczy wynika z procesu dojrzewania, więc to znak, że takie banany są dojrzałe i można je jeść. Pomimo tego, że wyglądają mało apetycznie, to tego typu owoce są obfite w przeciwutleniacze, wspomagają walkę z anemią i łagodzą objawy związane z wrzodami. Sięgnij po takie owoce.

Banan- Pyszności; źródło: Canva
Banan- Pyszności; źródło: Canva

Jak kupować banany w sklepie? Czym się kierować?

Jeśli zamierzasz kupić te najlepsze banany, które jednocześnie będą smaczne i zdrowe, to warto jest kierować się następującymi zasadami podczas zakupów. Dzięki temu, będziesz mógł zachwycać się smakiem tych popularnych owoców. A i swoją świeżość zachowają na zdecydowanie dłuższy czas.

Aby kupić odpowiednie banany w sklepie należy:

  • wybrać te, które nie mają mechanicznych uszkodzeń skórki - w przeciwnym wypadku wszelkie zanieczyszczenia przedostaną się do środka;
  • owoc nie powinien mieć śladów pleśni ani żadnych innych zanieczyszczeń;
  • banan nie powinien być zbyt spłaszczony o widocznie zarysowanych rantach;
  • zwróć uwagę na końcówkę banana - jeśli są tu białe plamy, to znak, że mogła zostać użyta zbyt duża ilość chemikaliów.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także