NewsyObcokrajowcy kochają nasze potrawy. Wybrali najlepsze danie polskiej kuchni

Obcokrajowcy kochają nasze potrawy. Wybrali najlepsze danie polskiej kuchni

Pyszności - Fot. Adobe Stock/ Twitter
Pyszności - Fot. Adobe Stock/ Twitter
11.01.2023 12:16

Zastanawiałeś się kiedyś czy obcokrajowcy lubią polską kuchnię? Czy jest popularna na świecie i jedzona ze smakiem? A może wręcz przeciwnie i, kiedy już pojawia się za granicą, to tamtejsi mieszkańcy omijają ją szerokim łukiem? Odpowiedzi udzielił ranking słynnego portalu Taste Atlas. Oto najlepsze danie polskiej kuchni.

Taste Atlas prowadzi przewodnik po kuchniach z całego świata. W corocznym plebiscycie na najlepsze kuchnie i dania globu każdy zaglądający do portalu użytkownik może oddać głos. Rywalizacja jest zacięta, a nominowanych dań są tysiące. Jak poradziła sobie kuchnia polska w zestawieniu z 2022 roku?

Najlepsze danie polskiej kuchni wg rankingu

Użytkownicy z całego świata dokonali wyboru najlepszych kuchni świata. W plebiscycie serwisu Taste Atlas można było oddać głos na jedną z 95 kuchni z różnych rejonów globu. Jak w tym zestawieniu poszło Polsce?

Tym razem kuchnia polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej cenionych kuchni świata, ale niewiele jej zabrakło. Po długim głosowaniu a później podsumowaniu wyników przez zarządzających Taste Atlasem, nasza tradycyjna kuchnia narodowa uplasowała się na 14 pozycji. Średnia ocen, które zostały przyznane kuchni polskiej, to robiące wrażenie 4,4 punktów (w pięciostopniowej skali).

Która kuchnia okazała się być najlepsza według głosujących na portalu? Pierwsza lokata nie jest zaskoczeniem. Kuchnia włoska wygrała plebiscyt, uzyskując notę na poziomie 4,72 punktów. Drugie miejsce przypadło (tu niespodzianka) Grecji, a podium zamknęła kuchnia hiszpańska, ostatecznie wyprzedzając dosłownie o włos kuchnię japońską.

Ranking najlepszych dań świata

14 pozycja w zestawieniu najlepszych kuchni globu to doskonały wynik, a równie dobrze poszło kuchni polskiej w rankingu na najlepsze dania.

W tym głosowaniu wygrała japońska potrawa curry karē raisu, wyprzedzając kolejno brazylijskiego steka wołowego i portugalską potrawę z małż - amêijoas à Bulhão Pato.

Czy obcokrajowcy lubią polską kuchnię - Pyszności; foto: Canva
Czy obcokrajowcy lubią polską kuchnię - Pyszności; foto: Canva

Najlepiej ocenionym polskim daniem zostały pierogi ruskie, które znalazły się na 16 miejscu zestawienia. Pierogi wygrywają również w zestawieniu na najlepsze dania poszczególnych państw. Za nimi nalazły się gołąbki i rosół.

Skoro o pierogach mowa, rzuć okiem na ten przepis - prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także