PrzepisNapojeNawadnia lepiej niż woda. To napój, który szybko przyniesie ci ulgę podczas upałów

Nawadnia lepiej niż woda. To napój, który szybko przyniesie ci ulgę podczas upałów

Sięgaj podczas upałów. Nawadnia lepiej niż woda
Sięgaj podczas upałów. Nawadnia lepiej niż woda
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.05.2024 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy słońce zaczyna prażyć, a słupek na termometrze wędruje ku górze, nasz organizm zaczyna wysyłać sygnały, że potrzebuje nawodnienia. Często jednak zapominamy, że zwykła woda, pomimo że jest niezbędna dla naszego organizmu, nie zawsze jest w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych minerałów, które tracimy w wyniku intensywnego pocenia się.

Właśnie dlatego warto pomyśleć o alternatywie w postaci izotoników. Napoje te nie tylko skutecznie nawadniają nasz organizm, ale również dostarczają mu cennych składników mineralnych. Co więcej, nie musimy od razu ruszać do najbliższego sklepu po gotowe produkty - izotonik możemy przygotować samodzielnie, w zaciszu własnej kuchni, korzystając z łatwo dostępnych składników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym są izotoniki? Kto powinien pić napoje izotoniczne?

Izotoniki to napoje, które nie tylko skutecznie nawadniają nasz organizm, ale również dostarczają mu cennych składników mineralnych. Szczególnie polecane są podczas upałów. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta - nasz organizm musi wtedy pracować na pełnych obrotach, aby utrzymać optymalną temperaturę i uniknąć przegrzania. W rezultacie nasze ciało zaczyna intensywnie wydzielać pot, co niestety prowadzi do utraty dużej ilości wody i minerałów.

Jeśli nie zadbamy o ich odpowiednie uzupełnienie, może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia stanu, jakim jest odwodnienie. Właśnie w takich momentach idealnym rozwiązaniem okazuje się być izotonik. Izotonik to płyn, którego osmolalność (stężenie substancji mineralnych i cukrów rozpuszczonych w wodzie) jest identyczna jak osmolalność płynów znajdujących się w naszym organizmie.

Dzięki temu izotonik jest w stanie dostarczyć naszemu ciału nie tylko płyny, ale również minerały i cukry w odpowiednich proporcjach. To z kolei przekłada się na szybką rehydrację (uzupełnianie płynów) i odzyskanie elektrolitów po intensywnym wysiłku fizycznym lub utracie potu podczas upałów.

Co pić podczas upałów? Woda może nie być wystarczająca
Co pić podczas upałów? Woda może nie być wystarczająca © Pixabay

Jak przygotować napój izotoniczny w domu?

Izotoniki są doskonałym rozwiązaniem na gorące dni, ale warto pamiętać, aby nie spożywać ich w nadmiarze, ponieważ zazwyczaj zawierają one dużą ilość cukru. Jak zaznaczył w programie "Newsroom WP" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, cukier zawarty w izotonikach nie stanowi dużego zagrożenia, jeśli jesteśmy w stanie go szybko zmetabolizować na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Pracownicy fizyczni, budowlańcy, rolnicy mogą sobie pozwolić na izotonik z odrobiną cukru podczas upałów.

Jeżeli jednak zależy nam na ograniczeniu spożycia cukru, możemy przygotować własny domowy izotonik. Jak podkreśla dr Sutkowski, wystarczy przegotowana woda, odrobina soku z cytryny i szczypta soli. Taki domowy izotonik nie tylko dobrze smakuje, ale jest również zdrowy i korzystny dla naszego organizmu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także