Pijesz codziennie herbatę? Oto co się dzieje z twoim ciałem

Pijesz codziennie herbatę? Oto co się dzieje z twoim ciałem

Codzienne picie herbaty może poważnie odbić się na zdrowiu.
Codzienne picie herbaty może poważnie odbić się na zdrowiu.
Źródło zdjęć: © Unsplash
04.09.2023 16:41

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W niektórych krajach pija się jej jeszcze więcej niż kawy. Choć jej prozdrowotne właściwości są znane nie od dziś, mało kto wie, że ten niepozorny napar wywiera taki wpływ na organizm.

Czarna, biała, zielona, czerwona, owocowa, ziołowa — herbata niejedno ma oblicze. W zależności od gatunku, działa pobudzająco albo wyciszająco, dostarcza wielu antyoksydantów i stymuluje układ nerwowy. Nic więc dziwnego, że sięgamy po nią tak często.

Jakie korzyści niesie za sobą regularne picie herbaty? Czy szklanka herbaty zastąpi kawę? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Herbata — właściwości odżywcze

Tak naprawdę, herbata to napar przyrządzany z liści rośliny należących do gatunku kamelia. Kolor liści uzależniony jest od procesu wytwarzania. Najpopularniejsza, czarna herbata jest najbardziej przetworzona. Liście zrywane są po zwiędnięciu, a następnie, poddaje się je wykręcaniu i suszeniu. Biała i zielona zbierana jest jeszcze przed rozpoczęciem się procesu utleniania. Ten rodzaj herbaty uznawany jest za najzdrowszy, bowiem zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Liście czerwonej, czyli pu-erh są poddawane fermentacji, a sam napar poprawia trawienie i przyśpiesza metabolizm. Mieszanki ziołowe i owocowe nie mają nic wspólnego z liśćmi kamelii i niesłusznie nazywane są herbatą.

Co się dzieje z twoim ciałem, jeśli pijesz codziennie herbatę?

Zastanawiasz się, jakie korzyści niesie za sobą regularne picie herbaty? Pierwszym plusem jest... pobudzenie. Poza przeciwutleniaczami herbata zawiera wysokie stężenie teiny, która pod względem chemicznym, jest niemal identyczna jak kofeina, z tą różnicą, że teina "rozkręca" się znacznie wolniej. Która herbata pobudzi cię najbardziej? Czarna, a najmniej biała. Jeśli pracujesz umysłowo, sięgnij po zieloną herbatę. Zielone liście nie tylko pobudzają, ale też wspomagają koncentrację i ułatwiają naukę.

Pu-erh, czyli czerwona herbata, przyśpiesza metabolizm i spalanie tłuszczu. Już jedna szklanka naparu dziennie wspomaga proces odchudzania. Nie oznacza to jednak, że herbata jest całkowicie pozbawiona wad, bowiem posiada ona właściwości diuretyczne, czyli moczopędne. Zaleca się, aby ostatni kubek pić nie później, niż po godzinie 17, chyba że sięgamy po mieszanki ziołowe. Taki napar można, a nawet warto wypić bezpośrednio przed snem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także