Każdy pił mrożoną herbatę. Ale mało kto słyszał o tej na zimno. Jest najzdrowsza
26.08.2023 09:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z całą pewnością nie raz słyszałaś o mrożonej herbacie, ale czy kiedykolwiek piłaś herbatę na zimno? To znacznie zdrowszy odpowiednik herbaty, który jest prawdziwą bombą antyoksydantów. Wyjaśniamy, jak ją przygotować.
Cold brew to herbata lub kawa przygotowana metodą macerowania. Zamiast parzyć ziarna czy liście, zalewa się je zimną wodą i "parzy" przez kilkanaście kolejnych godzin. Taki napój obfituje w szereg antyoksydantów i co ważne, jest pozbawiony charakterystycznej goryczki.
Herbata przygotowywana metodą na zimno znacznie różni się od swojej popularnej, mrożonej wersji. Po pierwsze - nie zawiera cukru. Po drugie - dzięki macerowaniu, posiada szereg cennych substancji odżywczych. Wyjaśniamy, jak przygotować herbatę na zimno i dlaczego warto pić ją w trakcie upałów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na czym polega macerowanie?
Macerowanie to długie moczenie wybranych produktów, najczęściej roślinnych (np. liści herbaty, ziaren kawy, ziół) w wodzie, alkoholu lub tłuszczu. Proces wpływa na smak, kolor i konsystencję potrawy czy napoju. W przeciągu ostatnich kilku lat szczególną popularnością cieszy się kawa i herbata macerowana na zimno. Najczęściej podaje się ją pod nazwą cold brew, co po angielsku oznacza "parzenie na zimno".
Taki napój ma bardzo bogaty smak, a także mnóstwo cennych minerałów i witamin, a wśród nich, polifenole, które redukują liczbę wolnych rodników w ciele. Regularne picie herbaty spowolni procesy starzenia i zminimalizuje ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób. Co więcej, wedle badań opublikowanych przez "British Journal of Nutrition" w 2011 roku, herbata parzona metodą "na zimno" nawadnia w podobnym stopniu jak woda. W trakcie upału można pić ją dosłownie litrami.
Jak przygotować herbatę na zimno?
W procesie parzenia na zimno najważniejsza jest jakość produktu. Jeśli chcesz, żeby herbata była aromatyczna i naturalnie słodka, wybierz herbatę liściastą, możliwie najlepszej jakości. Dostaniesz ją w herbaciarniach i sklepach z herbatą. Drugim, równie ważnym składnikiem jest woda. Wybierz wodę mineralną, niegazowaną. Jakość wody jest bardzo ważna, bowiem wpływa na smak napoju.
Herbata parzona na zimno - przepis
Składniki:
- 6-7 łyżeczek jakościowej herbaty liściastej,
- litr wody mineralnej,
- opcjonalnie: cukier, ksylitol, miód, syrop z agawy.
Przygotowanie:
- Herbatę wsyp do wysokiego naczynia, np. karafki.
- Zalej ją wodą. I wstaw do lodówki na przynajmniej 12 godzin.
- Po 12 godzinach herbata jest gotowa do spożycia. Możesz dodać do niej nieco wybranego przez siebie słodzika i kilka kostek lodu.