Planujesz wyjątkowe dania na Wielkanoc? Oto wszystko, co powinieneś mieć w kuchni

Planujesz wyjątkowe dania na Wielkanoc? Oto wszystko, co powinieneś mieć w kuchni

Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.03.2024 13:45, aktualizacja: 26.03.2024 06:58

Organizacja świąt to zawsze wyzwanie. Zakupy, gotowanie, przygotowanie domu, wywiązanie się z roli gospodarza – to nie są łatwe zadania, ale dzięki dobremu nastawieniu i odpowiednim pomocom można z sukcesem stawić im czoła.

Wielkanoc tylko pozornie wydaje się łatwiejsza w organizacji od Bożego Narodzenia. Co prawda to tylko dwa dni świętowania, ale zaczyna się ono śniadaniem, wymaga więc od gospodarzy gotowości od samego rana. Poza tym ile nie trwałyby święta, zawsze wiąże się z nimi taki sam okres przygotowawczy pełen planowania, zakupów, sprzątania, dekorowania, gotowania i… nerwów. Zróbmy wszystko, by tych ostatnich było jak najmniej i żebyśmy w tym szalonym czasie znaleźli także chwilę na odpoczynek. Jak to zrobić? Jest pewna złota zasada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Daj sobie pomóc

Nie bierz wszystkiego na swoje barki. Podziel się przygotowaniami z resztą domowników. Niech np. każdy wysprząta jedno pomieszczenie w domu, tak żebyś ty nie musiała z kroplami potu na czole odkurzać, myć i wycierać każdej powierzchni w domu. Każdemu, według jego możliwości, przydziel także dodatkowe zadanie przygotowawcze. Dzieci mogą zadbać o dekoracje (dziecięcy hand made zawsze rozczuli gości), partner o zakupy i zaproszenie rodziny, ty za gotowanie – lub na odwrót. Najważniejsze, żeby każdy z domowników poczuł, że wspólnie organizujecie te święta i razem jesteście za nie odpowiedzialni.

Garnek Obsidian
Garnek Obsidian© materiały partnera

Mierz siły na zamiary

Jeśli wpadliście na pomysł zaproszenia na wielkanocne śniadanie kilkunastoosobowe grono rodziny, nie wstydźcie się poprosić, by każdy z gości przyniósł coś ze sobą. Zwróć tylko uwagę, by dania się nie powtarzały (nie chcesz przecież, żeby na świątecznym stole znalazła się wyłącznie kopa gotowanych jaj). Takie wspólne przygotowanie Wielkanocy nie tylko odciąży gospodarzy, ale też stworzy pretekst do kulinarnych rozmów przy stole, wymiany przepisów, uprzejmości, da satysfakcję pozostałym członkom rodziny. Przyniesie same korzyści!

  • Nóż Black Stone
  • Noże Black Stone
[1/2] Nóż Black StoneŹródło zdjęć: © materiały partnera

Zorganizuj kuchnię

Pomocników przy przygotowywaniu wielkanocnej uczty możesz szukać także w swojej kuchni. Dobry sprzęt znacznie ułatwi i uprzyjemni gotowanie. Przykład? Ostre jak brzytwy noże, którymi z łatwością pokroisz nawet astronomiczne ilości warzyw na sałatkę jarzynową, albo nieprzywierające patelnie, na których bez obaw o przypalenie usmażysz mięso na świąteczny obiad, lub funkcjonalne i wytrzymałe brytfanny, w których upieczesz nie tylko pieczeń, ale nawet sernik czy inne wielkanocne ciasto. I jeszcze garnki, takie, które maksymalnie przyspieszają gotowanie, mają wygodne, nienagrzewające się rączki, dopasowane przykrywki, które umożliwiają duszenie, idealnie do siebie pasują, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie porządku w szafce kuchennej, a do tego są zrobione z takich materiałów, że na długo zatrzymują ciepło przygotowanych w nich potraw.

Patelnie Zwieger
Patelnie Zwieger© materiały partnera

To jest sprzęt idealny, z którym praca w kuchni będzie prawdziwą przyjemnością. Znajdziecie go w ofercie Zwieger.

Nie daj się zwariować

W ferworze przygotowań nie daj się zwariować! Pamiętaj, że mimo najszczerszych chęci coś zawsze może pójść nie po twojej myśli. Nie na wszystko masz wpływ. Nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki, a każdą ewentualną "wpadkę" potraktuj jako pretekst do śmiesznych świątecznych opowieści.

Choć jesteście gospodarzami, wasz dom to nie pałac, nie wszystko musi być zorganizowane perfekcyjnie, ustawione od linijki i odbywać się co do minuty o czasie. Niech to będą chwile wypełnione przede wszystkim radością z bycia razem, a nie dopatrywaniem się niedociągnięć i stresem związanym z podejmowania gości. Tego wam życzymy na te i każde kolejne święta!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także