NewsyPorażający skutek ogromnej inflacji. Polacy odmawiają sobie podstawowego produktu, stawiają na gorszy zamiennik

Porażający skutek ogromnej inflacji. Polacy odmawiają sobie podstawowego produktu, stawiają na gorszy zamiennik

Porażający skutek ogromnej inflacji. Polacy odmawiają sobie podstawowego produktu, stawiają na gorszy zamiennik
Paulina
15.08.2022 15:40

Centrum Monitorowania Rynku przedstawia dane, na których widzimy, że sprzedaż masła spada. Czy powodem jest to, że zmieniamy nawyki żywieniowe i wybieramy inny rodzaj tłuszczu? Raczej nie. Spadek sprzedaży masła wynika ze wzrostu ceny tego produktu. W maju tego roku jego cena zwiększyła się aż 53 proc. rok do roku w supermarketach i o 39 proc. rok do roku w małych sklepach. Zaczynamy kupować maślane miksy, które nie będą najlepszym rozwiązaniem.

Drogie masło odstrasza klientów

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez tego produktu, ale jak widzimy zainteresowanie masłem maleje. Dzieje się tak, ponieważ produkt w ostatnim czasie bardzo drożeje. Cena produktów wpływa na zachowania żywieniowe Polaków jak widać w danych przedstawionych przez centrum monitorowania rynku.

Obraz

Rożnica w sprzedaży masła na przestrzeni roku

Porównano sprzedaż masła w czerwcu 2021 i maju 2022 r. Porównano te dwa okresy i zauważono, że sprzedaż masła spadła o 14% w dużych marketach, natomiast w małych sklepach o 12%. Jednak analitycy zauważyli, że w dużych supermarketach wzrosła sprzedaż maślanych miksów, które są dużo tańsze niż standardowe masło 82%. 

Zamienniki masła na kanapki

Jeśli szukamy alternatywy dla masła, to bardzo dobrym wyborem będzie serek do smarowania. Możemy zdecydować się na te w różnych wariantach smakowych: z koperkiem, szczypiorkiem, chrzanowe czy z łososiem. Mają przyjemną, puszystą lub kremową konsystencję. Są bardzo praktyczne - można nimi posmarować pieczywo zaraz po wyciągnięciu z lodówki. Nie trzeba czekać aż się rozpuszcza tak jak to często jest w przypadku masła. Możemy też przygotować grzanki z dodatkiem oliwy z oliwek i to też będzie dobry pomysł.

Obraz

Czy masło jest zdrowe?

Masło powoduje wzrost cholesterolu i ma w sobie więcej nasyconych kwasów tłuszczowych, co nie będzie zbyt korzystne dla pracy naszego serca i całego układu krążenia. Jak wiemy wielu Polaków zmaga się z chorobami serca. Jeśli już chcemy zdecydować się na taki rodzaj tłuszczu to wybierzmy margarynę do smarowania w kubku. Ma ona więcej witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są dobre dla naszego serca.

Tu zostawiamy też link do naszego nowego przepisu, czyli faszerowane ziemniaki z piekarnika:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także