PoradyWykorzystaj ten składnik ze swojej kuchni. Pomidory będą rosły jak szalone

Wykorzystaj ten składnik ze swojej kuchni. Pomidory będą rosły jak szalone

Nawóz na pomidory - Pyszności; Foto Canva.com
Nawóz na pomidory - Pyszności; Foto Canva.com
27.07.2023 17:46

Jeśli masz działkę, to z pewnością chcesz cieszyć się zbiorami ulubionych warzyw. Jeśli uprawiasz pomidory, to z pewnością wiesz, że są to bardzo wymagające warzywa. Możesz zapewnić sobie obfitość zbiorów w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że wykorzystasz prosty składnik, który na pewno znajduje się w twojej kuchni. Czym spryskać pomidory, by rosły jak szalone?

Ogrodnicy często dzielą się swoimi sprawdzonymi metodami uprawy roślin. Wśród różnych sposobów nawożenia pomidorów można znaleźć ciekawą propozycję, która polega na wykorzystaniu chleba. Niektórzy twierdzą, że stosując ten rodzaj nawozu, uzyskują większe plony swoich pomidorów. Chleb jest używany jako składnik nawozu ze względu na obecność drożdży, które wpływają korzystnie na rozwój roślin. Czy dzięki tej metodzie, masz szanse na obfite sezonowe warzywa?

Nawóz z chleba na pomidory — dlaczego warto go stosować?

Zdecydowanie, najlepsze są te najprostsze rozwiązania. Chyba nikt nie przypuszczał, że czerstwy chleb, który masz w swoim domu, może ci posłużyć do przygotowania mieszanki, która zapewni obfite zbiory pomidorów. To nie tylko duża liczba pomidorów na krzaku, ale również rozwój systemu korzeniowego, wzmocnienie odporności, jak też wzbogacenie gleby w składniki pokarmowe. Musisz jednak pamiętać, że nawóz z chleba sprawdzi się na pomidory, ogórki czy paprykę. Nie jest zalecany w przypadku cebuli czy ziemniaków.

Czerstwy chleb będzie podstawą przygotowania oprysku - Pyszności; Foto Canva.com
Czerstwy chleb będzie podstawą przygotowania oprysku - Pyszności; Foto Canva.com

Jak zrobić nawóz z chleba na pomidory?

Przygotowanie własnego domowego nawozu jest niezwykle prostym zadaniem, a potrzebujesz tylko trzech składników. Bazę stanowi czerstwy bochenek chleba upieczonego na drożdżach. Woda i jodyna to pozostałe składniki, które będą potrzebne. Aby przygotować domowy nawóz do pomidorów, rozpocznij od zalania bochenka chleba wodą. Następnie pozostaw go na około 7-8 godzin, aby dobrze się nasączył. Po upływie tego czasu dodaj jodynę do mieszanki.

Oprysk z chleba na pomidory zapewni udane zbiory - Pyszności; Foto canva.com
Oprysk z chleba na pomidory zapewni udane zbiory - Pyszności; Foto canva.com

Nawóz do pomidorów dokładnie przefiltruj przez gęstą gazę, aby usunąć wszelkie duże cząstki. Następnie przelej go do spryskiwacza. Za pomocą spryskiwacza opryskuj krzaki pomidorów. Pamiętaj, aby powtarzać tę czynność co około 10 dni. Zbyt częste stosowanie nawozu może zaszkodzić roślinom, dlatego zachowaj regularne, ale umiarkowane nawożenie.

Kiedy i jak stosować nawóz?

Nawóz z chleba na pomidory może być zastosowany już na początku, przy sadzeniu sadzonek, aby wzmocnić ich rozwój. Należy jednak pamiętać, że powinno się zachować przerwę około dwóch tygodni między kolejnymi aplikacjami nawozu. Gdy owoce zaczną się pojawiać, nawóz nie będzie już konieczny, ponieważ nadmierne pobudzanie wzrostu liści może negatywnie wpłynąć na proces owocowania. Podczas stosowania chlebowego nawozu ważne jest także zwrócenie uwagi na inne czynniki. Najlepiej dodawać go do dobrze rozgrzanej gleby, ponieważ drożdże działają najlepiej w ciepłym środowisku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także