PoradyRosół czy pomidorowa? Ekspertka jasno odpowiada, która zupa jest zdrowsza

Rosół czy pomidorowa? Ekspertka jasno odpowiada, która zupa jest zdrowsza

Która zupa jest zdrowsza?
Która zupa jest zdrowsza?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.11.2023 12:20

Rosół czy pomidorowa? Jeśli chodzi o wyższość smaku, to zdania są podzielone. Obydwie słyną z najróżniejszych właściwości odżywczych. Czy jednak zastanawialiście się nad tym, która zupa jest zdrowsza? Ekspertka wypowiedziała się na ten temat i nie pozostawiła żadnych złudzeń.

Rosół i pomidorowa to bez wątpienia władczynie polskiej kuchni. Obydwie zupy pojawiają się na naszych stołach niemalże tak samo często. Niektórzy preferują bulion, inni wolą zjeść pomidorówkę. I jedna, i druga zupa jest pełna składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Wiemy już, która jest zdrowsza. Opowiedziała o tym technolożka żywienia. Jej filmik zdobył dużą popularność na TikToku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosół czy pomidorowa? Która zupa jest zdrowsza?

Dr Karolina Kowalczyk, technolog żywienia, opublikowała filmik na temat najbardziej popularnych zup w Polsce. Pozytywnie wypowiadała się o rosole i pomidorowej. Jednak jasno też wskazała, która zupa jest zdrowsza. Rosół i pomidorowa są niskokaloryczne i zawierają minerały oraz witaminy - to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Pomidorówka zawiera dodatkowo likopen, który ma działanie antyoksydacyjne.

Zupa pomidorowa
Zupa pomidorowa © Wikipedia

Jak brzmiał ostateczny werdykt? Oddajmy głos dr Kowalczyk:

- Pomidorowa zwycięża tylko jednym punktem, jeżeli jest ugotowana z rosołu. Zwycięża obecnością likopenu.

Faktycznie, likopen działa na wielu poziomach i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przede wszystkim chroni nas przed działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z rosołu na rzecz pomidorowej. Jeśli nie lubisz tej drugiej zupy, nie powinieneś jej jeść na siłę. Pamiętaj też, że kluczowa jest zbilansowana dieta, w której dostarczysz sobie odpowiednich ilości wszystkich składników odżywczych. Na rynku jest tak dużo produktów, że możesz wybrać takie, które ci odpowiadają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także