NewsyPilne ostrzeżenie sanepidu, w herbacie ziołowej wykryto pestycydy. Podjęto zdecydowane kroki

Pilne ostrzeżenie sanepidu, w herbacie ziołowej wykryto pestycydy. Podjęto zdecydowane kroki

Pilne ostrzeżenie sanepidu, w herbacie ziołowe wykryto pestycydy. Podjęto zdecydowane kroki. - Pyszności; Foto: Gov.pl; Canva.com
Pilne ostrzeżenie sanepidu, w herbacie ziołowe wykryto pestycydy. Podjęto zdecydowane kroki. - Pyszności; Foto: Gov.pl; Canva.com
Agnieszka
25.08.2022 08:05

Sanepid wydał ostrzeżenie dotyczące herbaty ziołowej z dzięgielem chińskim oraz szałwią. Okazuje się, że w określonej partii produktu obecne są pozostałości pestycydu. Spożycie takiej herbaty może negatywnie wpłynąć na naszej zdrowie. Poniżej podajemy więcej szczegółów.

Sanepid ostrzega - zanieczyszczony produkt

Sanepid informuje na stronie gov.pl o obecności substancji - chlorpiryfos w herbatce ziołowej. Okazuje się, że związek ten należy do pestycydów. Nie powinniśmy spożywać tego zanieczyszczonego produktu. W przeciwnym razie możemy narazić swoje zdrowie.

W związku z tym, poniżej podajemy najważniejsze informacje dotyczące zanieczyszczonego produktu. Należy zaznaczyć, że zostały one podane przez sanepid na stronie gov.pl.

Nazwa produktu: tianDe Phytotea with Angelica Sinensis and Salvia ( 60 g )

Producent: OOO Integracija, E. Alekseevoj 112a, 656019 Barnaula, Russia

Importer/ Dystrybutor: SIA Asti Group, Zardu 5, LV - 1083 Riga, Latvia

Numer partii: 7260521

Data minimalnej trwałości: 25.05.2023

Herbata - Pyszności; Foto: Gov.pl
Herbata - Pyszności; Foto: Gov.pl
Herbata - Pyszności; Foto: Gov.pl
Herbata - Pyszności; Foto: Gov.pl

W związku z zaistniałą sytuacją polscy dystrybutorzy postanowili wycofać daną partię produktu z obrotu. Poza tym warto podkreślić, że cały proces nadzoruje sanepid. Zanieczyszczona herbata jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Chlorpiryfos - podstawowe informacje

Herbata - Pyszności; Foto: Canva.com
Herbata - Pyszności; Foto: Canva.com

Chlorpiryfos należy do fosfoorganicznych pestycydów. Jest on często stosowany przy uprawach roślin. W konsekwencji niekiedy można wykryć śladowe ilości tego związku w żywności.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że jest on toksyczny dla naszego zdrowia. W związku z tym jego działanie może doprowadzić do zaburzeń układu nerwowego. Poza tym związek ten wpływa negatywnie na  rozwój dzieci. Do objawów zatrucia tym związkiem należą m.in. bóle głowy, łzawienie oczy, nadmierne pocenie się oraz nudności.

Oprócz tego należy wspomnieć, że od 2020 roku nie można używać chloropiryfosu na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Zakaz taki obowiązuje również m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, czy Kanadzie.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować ciasto pszczółka z kremem budyniowym i brzoskwiniami krok po kroku. Deser nie tylko wspaniale się prezentuje, ale również fantastycznie smakuje. Zachwyci całą twoją rodzinę!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także