Skończ z wylewaniem zalewy po ogórkach małosolnych. Oto jak może ci się przydać w kuchni
Po ogórkach małosolnych zostaje nie tylko pusty słoik – jest też zalewa, którą wiele osób bez zastanowienia wylewa. To spora strata, bo taki płyn jest bardzo zdrowy, a do tego może podkręcić smak niejednej potrawy.
Choć wygląda niepozornie, zalewa po ogórkach małosolnych to znacznie więcej niż woda z solą – i to z dwóch powodów. Po pierwsze, ma właściwości zbliżone do zalewy z ogórków kiszonych. W trakcie fermentacji powstają w niej związki charakterystyczne dla kiszonek, a także niewielkie ilości bakterii kwasu mlekowego. Po drugie, smak. W czasie fermentacji przenikają do niej aromaty koperku, czosnku, chrzanu oraz przypraw dodawanych do słoika. Szkoda więc wylewać ją do zlewu, skoro działając w duchu zero waste, można wykorzystać ją w kuchni.
WIDEOWiosenna zupa z małosolnymi i wczesnymi ziemniakami. Pokocha ją cała rodzina
Jak wykorzystać zalewę po ogórkach małosolnych?
Najłatwiej potraktować ją jak gotową przyprawę i dodawać do:
- zup – kilka łyżek zalewy dodanych pod koniec gotowania sprawdzi się nie tylko w ogórkowej. Możesz wykorzystać ją również w kapuśniaku czy zupie ziemniaczanej;
- surówek – może zastąpić ocet lub sok z cytryny w surówce z kapusty, marchewki czy młodych warzyw;
- marynat do mięsa – zalewa pomaga zmiękczyć mięso, a przy okazji nadaje mu dodatkowego smaku. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku kurczaka i karkówki;
- sosów na bazie majonezu lub jogurtu – kilka łyżeczek może zastąpić część soku z cytryny;
- gotowanych ziemniaków – niewielka ilość dodana pod koniec gotowania sprawia, że ziemniaki nabierają ciekawszego smaku i dobrze komponują się z koperkiem;
- bigosu i farszów – jeśli danie wydaje się zbyt ciężkie lub mdłe, odrobina zalewy pomoże przełamać smak i dodać mu wyrazistości.
Czy można pić zalewę po ogórkach małosolnych?
Najprostszym sposobem jest picie jej solo – bez dodatków, a jednocześnie korzystając z jej wszystkich właściwości. Należy jednak zachować umiar i ze względu na dużą zawartość soli najlepiej ograniczyć się do około 50-100 ml dziennie.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku niektórych ludzi nawet to może być za dużo. Mowa przede wszystkim o osobach z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek, niewydolnością serca lub stosujących dietę z ograniczeniem sodu. Powinni oni unikać spożywania zalewy po ogórkach albo skonsultować to z lekarzem.