PoradyNasyp do doniczki i podpal. Szerszenie nawet nie zbliżą się do Twojego balkonu

Nasyp do doniczki i podpal. Szerszenie nawet nie zbliżą się do Twojego balkonu

Jak odstraszyć szerszenie? Poznaj domowe sposoby - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Jak odstraszyć szerszenie? Poznaj domowe sposoby - Pyszności; Fot. Adobe Stock
07.06.2023 16:46, aktualizacja: 07.06.2023 17:59

Szerszenie największą aktywność wykazują w czerwcu, lipcu i w sierpniu. Ich obecność może być teraz szczególnie dokuczliwa. Wlatują niespostrzeżenie do domu, a ich ukąszenia należą do bardzo bolesnych. Jak odstraszyć owady domowymi sposobami, by nie kręciły się w pobliżu naszych mieszkań i domów? 

Szerszeń to największy owad z występujących u nas osowatych. Osiąga długość wynoszącą nawet 35 mm. Forma typowa dla obszaru Polski ma czarny tułów w rude plamy i żółty w czarne pasy odwłok. Szerszeń jest głośny i w przeciwieństwie do os czy pszczół nie kręci się wokół słodyczy. Szerszeń, co prawda, nie jest owadem agresywnym i dużo trudniej go sprowokować do ataku niż osę, ale jego użądlenia są dużo bardziej bolesne w porównaniu do innych owadów. Czym więc odstraszyć tego owada, by nie kręcił się wokół nas?

Co przyciąga szerszenie?

Jak już wspomnieliśmy, wszelkiego rodzaju słodkości, jak lody, ciasta i ciasteczka nie stanowią wabików na szerszenie. Tymi są jednak owoce, zwłaszcza te dojrzałe i soczyste okazy. Dla szerszeni szczególnie atrakcyjne są winogrona, gruszki i jabłka. Jeśli więc chcemy podnieść owoc, który spadł z drzewa na ziemię, bądźmy ostrożni - owady te mogą w nich żerować, a że nie przepadają za intensywnym ruchem, mogą poczuć się sprowokowane do użądlenia.

Żywica drzew liściastych, zwłaszcza bzów i wierzb oraz brzóz i jesionów również przyciąga szerszenie i sprawia, że w koronie takich drzew mogą uwić sobie gniazdo. Do domów zaś owady te przyciąga światło - wlatują do pomieszczeń przez szpary w oknach czy drzwiach, nęcone zapalonymi lampami. Również siedząc na tarasie przy świecących lampionach możemy zauważyć, że szerszenie krążą wokół nich. Ponadto, owady te uwielbiają wodę deszczową.

Szerszenie uwielbiają dojrzałe owoce, zwłaszcza gruszki - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Szerszenie uwielbiają dojrzałe owoce, zwłaszcza gruszki - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się szerszeni domowym sposobem?

Najważniejszą zasadą jest, by pod żadnym pozorem nie usuwać samodzielnie gniazd szerszeni. Takie czynności najlepiej jest zlecić profesjonalistom. Chcąc odstraszyć szerszenie, których obecności zwłaszcza teraz może być szczególnie dokuczliwa (największą aktywność wykazują w czerwcu, lipcu i w sierpniu), warto wiedzieć, jakie zapachy są dla nich szczególnie drażniące.

To zwłaszcza aromat palonej kawy. Jeśli chcesz więc uniknąć bliskiego kontaktu z tymi owadami, zastosuj prosty trik: do kamiennej donicy wsyp kilka łyżek zmielonej kawy i podpal ją. Unoszący się dym skutecznie odstraszy nie tylko szerszenie, ale też komary czy osy. Warto też połączyć wodę z octem lub kilkoma kroplami olejków zapachowych i spryskać taką mieszaniną firanki i framugi okien. Szerszenie są również wrażliwe na zapach olejków:

  • goździkowego;
  • z drzewa herbacianego;
  • lawendowego;
  • cytrusowego i skórki cytrusów.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także