Tak w mig pozbędziesz się moli spożywczych. Wlej do miseczki i włóż do szafki
17.07.2023 15:33, aktual.: 17.07.2023 16:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Twoja kuchnia przeżywa najazd moli? Tu nie wystarczy urządzić polowania przy pomocy gazety. Żeby mole raz na zawsze wyniosły się z twojego domu, musisz użyć przeciwko nim sprawdzonych środków. Jeden z nich przygotujesz z dwóch prostych i tanich produktów.
Zawsze powtarzamy, że encyklopedyczna nazwa moli — omacnica spichrzanka — została dobrana w niezwykle trafny sposób. Przychodzą, "macają", rozmnażają się i, co w tym wszystkim najgorsze, za nic nie chcą opuścić kuchennych szafek. Środki przymusu bezpośredniego w postaci otwartej dłoni czy gazety na nic się tu nie zdadzą. Żeby pozbyć się moli, musisz zabawić się w młodego chemika i przygotować pewną pułapkę. Spokojnie, stopień zaawansowania takich eksperymentów jest niewielki i z całą pewnością do żadnej eksplozji w twoim domu nie dojdzie.
Walka z molami
Nie daj się zwieść pozorom. Jeśli po twojej prywatnej, domowej przestrzeni powietrznej poruszają się już dorosłe mole, to oznacza, że w różnych zakamarkach kuchni pozostawiły też swoje larwy. Są one niezwykle drobnych rozmiarów, dlatego ich obecność łatwiej stwierdzić po cienkiej pajęczynce rozwieszonej w opakowaniach z kaszą, mąką czy ryżem. Na tym etapie żadna magia nie istnieje — takie produkty musisz po prostu wyrzucić.
Kiedy już to zrobisz, musisz przejść do porządków. Umyj szafki zarówno z wewnątrz jak i zewnątrz, ale nie używaj do tego zwykłej wody czy płynu do mycia naczyń. Najskuteczniejsza w tym przypadku będzie mieszanka octu jabłkowego i olejku lawendowego. Dzięki takiemu płynowi nie tylko usuniesz resztki larw, ale również zniechęcisz mole do ponownego zajrzenia w te miejsca.
Ostatni etap, czyli zero litości dla moli
Kiedy szafki będą już odpowiednio wyczyszczone, chwyć jeszcze za... suszarkę. Użyj jej gorącego powietrza do wysuszenia szafek. To kolejny środek, któremu mole się nie oprą, i jeśli mieszanka octu jabłkowego i lawendy nie wystarczyły, to suszarka dokończy pracę za nią.
Na koniec wspomniany roztwór przelej do małych pojemniczków i porozstawiaj je w szafkach, które jeszcze do niedawna były pełne moli. Ten zapach to dla nich prawdziwa katorga i za wszelką cenę będą go unikały. Co ciekawe, mole nie przepadają również za... listkami laurowymi. To właśnie dlatego wrzucenie sztuki czy dwóch do pojemników z sypkimi produktami to doskonała profilaktyka, którą z całego serca polecamy.