PoradyWeź z kuchennej szafki i mocz sztućce przez 15 minut. Będą lśnić jak nowe bez polerowania

Weź z kuchennej szafki i mocz sztućce przez 15 minut. Będą lśnić jak nowe bez polerowania

Jak wyczyścić sztućce bez polerowania?
Jak wyczyścić sztućce bez polerowania?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dorin Puha

13.03.2024 07:59

Sztućce stały się matowe, a ty nie masz czasu na polerowanie? Poznaj przepis na domową płukankę, która przywróci im dawny blask. Potrzebujesz tylko dwóch składników, które najprawdopodobniej masz już w domu.

Jedzenie pobudza zmysły. I to nie tylko zmysł smaku, ale i widzenia. W końcu "je się oczami". Chcemy, aby serwowane potrawy wyglądały apetycznie. Ubrudzona zastawa czy matowe sztućce mogą skutecznie odebrać apetyt.

Zbliżają się święta. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Twoje sztućce stały się matowe i pojawiły się na nich nieestetyczne zacieki? Przygotuj tę domową płukankę do sztućców, a odzyskają dawny blask.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyczyścić sztućce?

Zmywarka to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD. Eliminuje konieczność codziennego mycia naczyń, oszczędzając wodę, energię i… nasz czas. Niestety, nie zawsze domywa sztućce czy naczynia. Wówczas pojawiają się na nich nieestetyczne zacieki. Sytuacja ma się podobnie w przypadku tradycyjnego zmywania. Najczęściej jest to sprawka twardej wody bądź niedokładnego wypłukania resztek detergentu.

Zdarza się, że sztućce zaczynają czernieć, a niekiedy pojawia się na nich rdza. Metal wchodzi w reakcję ze związkami siarki, które znajdują się w płynach do mycia naczyń czy tabletkach do zmywarki i to właśnie dlatego na powierzchni pojawia się rdzawy nalot. Czy oznacza to, że takie sztućce nadają się już tylko do wyrzucenia? Nie. Poznaj przepis na domową płukankę do sztućców, która przywróci im dawny blask. Potrzebujesz tylko dwóch składników, które najprawdopodobniej masz już w swoim domu.

Wrzuć sztućce do tej płukanki. Przywrócisz im dawny blask

Zardzewiałe czy matowe sztućce nie wyglądają najlepiej. Jeśli chcesz przywrócić im dawny wygląd, przygotuj tę domową płukankę ze składników, które masz już w swojej kuchennej szafce. To proszek do pieczenia i ocet. Spulchniacz możesz zastąpić klasyczną sodą oczyszczoną. Zacznij od posypania sztućców proszkiem do pieczenia, a następnie zalej je octem. Ocet wejdzie w reakcję chemiczną z proszkiem. Po chwili na sztućcach pojawi się piana. Pozostaw ją na powierzchni przez 15 minut, a w przypadku zardzewienia nawet na pół godziny. Po tym czasie opłucz je pod bieżącą wodą i wysusz je ściereczką. Polerowanie nie będzie konieczne, bowiem sztućce będą lśniły jak nowe.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także