PoradyZmywarka nie domywa naczyń? Wystarczy zrobić jedną rzecz

Zmywarka nie domywa naczyń? Wystarczy zrobić jedną rzecz

Jak wyczyścić zmywarkę?
Jak wyczyścić zmywarkę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.02.2024 19:10, aktualizacja: 13.02.2024 20:39

Zmywarki to urządzenia, które na stałe wpisały się w krajobraz naszych kuchni. Są niezwykle praktyczne, pozwalają zaoszczędzić czas i wodę. Niemniej zdarza się, że ich działanie nie spełnia naszych oczekiwań. Czasami z wnętrza zmywarki dochodzi nieprzyjemny zapach, a naczynia po cyklu mycia nie są w pełni czyste. Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń do końca, a z jej wnętrza unosi się nieprzyjemny zapach? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne, takie jak defekt elektrozaworu, awaria dozownika detergentu czy problem z pompą myjącą. Często jednak jest tak, że źródłem kłopotów jest nieregularne czyszczenie zmywarki, które prowadzi do gromadzenia się resztek jedzenia i osadu w miejscach trudno dostępnych. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak sobie z tym poradzić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o zmywarkę, aby służyła nam jak najdłużej?

Po zakończeniu programu myjącego warto otworzyć drzwi zmywarki, aby umożliwić dopływ powietrza do jej wnętrza i przyspieszyć suszenie naczyń. Warto również regularnie sprawdzać węże spustowe i dopływowe, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie. Zalecamy także czyszczenie filtra zmywarki co najmniej raz w tygodniu oraz przeprowadzanie czyszczenia odkażającego raz w miesiącu.

Chcąc zneutralizować nieprzyjemny zapach, który wydobywa się ze zmywarki, można zastosować cytrynę. Wystarczy pokroić ją na grubsze plastry (bez pestek) i ułożyć na półkach zmywarki, a następnie uruchomić krótki program bez naczyń. Efekt będzie zauważalny od razu - zmywarka będzie pachnieć świeżo, a jej wnętrze będzie błyszczeć (cytryna usuwa osad). Co jednak z problemem niedomytych naczyń?

Patent na czystą zmywarkę
Patent na czystą zmywarkę © Pixabay

Czym wyczyścić zmywarkę? Ten specyfik każdy ma w kuchennej szafce

Z tłuszczem i resztkami jedzenia zalegającymi we wnętrzu zmywarki poradzi sobie ocet. Zanim więc wydasz krocie na chemiczne specyfiki, postaw na to proste rozwiązanie. Ocet bowiem nie tylko skutecznie wyczyści urządzenie, ale także pomoże pozbyć się kamienia, który z czasem pokrywa spryskiwacze. Nie musisz martwić się o zapach octu, gdyż ten szybko wietrzeje.

Jak wyczyścić zmywarkę octem? Przede wszystkim wyjmij z urządzenia wszystkie naczynia i koszyki na sztućce. Następnie na dnie zmywarki umieść kubek wypełniony octem. Ustaw program na 70 st. C i... to wszystko. Pamiętaj, by nie dodawać żadnych detergentów.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także