PoradyKtóry ocet jest zdrowszy, jabłkowy czy spirytusowy? Tylko z jednego warto korzystać na co dzień

Który ocet jest zdrowszy, jabłkowy czy spirytusowy? Tylko z jednego warto korzystać na co dzień

Prawie każdy z nas ma w kuchni ocet. Ma on wiele praktycznych zastosowań. Czy wiesz, czym różnią się od siebie ocet jabłkowy od spirytusowego? Który jest zdrowszy? Rozwiewamy wątpliwości.

Czym się różnią od siebie ocet jabłkowy od spirytusowego Który jest zdrowszy - Pyszności; Foto: Canva.com
Czym się różnią od siebie ocet jabłkowy od spirytusowego Który jest zdrowszy - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka

26.09.2022 14:43

Ocet spirytusowy i jego właściwości

Ocet  - Pyszności
Ocet - Pyszności

Ocet spirytusowy jest najtańszym octem, który możesz kupić w supermarkecie. Powstaje on w wyniku fermentacji alkoholu etylowego. W procesie biorą w udział bakterie kwasu octowego.

Ten rodzaj octu często dodajemy do potraw mięsnych, aby wzbogacić ich smak. Stanowi również świetny dodatek do sosów, czy dressingów. Poza tym ocet spirytusowy wyróżnia się rewelacyjnymi właściwościami bakteriobójczymi. W związku z tym stosujemy go do mycia lodówki, szafek, czy blatów kuchennych.

Ocet spirytusowy wykazuje również działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W konsekwencji stanowi skuteczny środek na oparzenia, czy urazy. Niektórzy wykorzystują jego wyjątkowe właściwości lecznicze w walce z bólem głowy.

Należy jednak pamiętać, że ocet spirytusowy nie może być spożywany w dużej ilości. W przeciwnym razie możemy podrażnić swoje gardło. Poza tym picie nierozcieńczonego octu może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Ocet jabłkowy i jego właściwości

Miseczka z octem jabłkowym - Pyszności / Foto: pixabay.com
Miseczka z octem jabłkowym - Pyszności / Foto: pixabay.com

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek, na skutek działania bakterii kwasu octowego. Charakteryzuje się on wyjątkowym smakiem oraz aromatem. W konsekwencji używany jest jako składnik sosów, czy marynat.

Wyjątkowo duża zawartości witamin, powoduje, że ocet ten jest świetnym środkiem leczniczym. Dodatkowo wykazuje również działanie antybakteryjne.

Ocet jabłkowy zapobiega zaparciom i reguluje proces trawienia. W związku z tym zaleca się go pić rano. Wystarczy zmieszać jedną łyżkę octu z jedną szklanką wody.  Nierozcieńczony ocet jabłkowy może podrażnić naszą śluzówkę.

Jeśli kontrolujesz poziom cukru we krwi, to powinieneś częściej sięgać po ocet jabłkowy. Wykazuje on działanie przeciwcukrzycowe i obniża poziom cukru we krwi. Dodatkowo wspomaga odchudzanie.

Który ocet jest zdrowszy?

Ocet jabłkowy jest zdrowszy dla naszego organizmu. W związku z tym warto go dodawać do potraw, czy dressingów. Nie tylko wzbogaci on wartość odżywczą dań, ale również ich smak i aromat.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować 15 genialnych pomysłów na obiad z kurczakiem krok po kroku.