PoradyCzy kawa na pewno jest zdrowa? Michał Wrzosek tłumaczy

Czy kawa na pewno jest zdrowa? Michał Wrzosek tłumaczy

Kawa pod lupą doktora dietetyki. Oto cała prawda o czarnym napoju
Kawa pod lupą doktora dietetyki. Oto cała prawda o czarnym napoju
Źródło zdjęć: © Canva, YouTube | franz12

12.03.2024 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Doktor dietetyki postanowił ostatecznie rozprawić się z pełnym mitów i pomówień tematem kawy. Oto "Cała prawda o kawie" - film doktora Michała Wrzoska, który rozwiewa wątpliwości u tych z nas, którzy jeszcze je czują.

"Wszystko, co mówię na tym filmie, jest poparte badaniami naukowymi" - twierdzi doktor Wrzosek na początku swojego nagrania zatytułowanego "Cała prawda o kawie". Specjalista z dziedziny odżywiania postanowił raz na zawsze rozprawić się ze wszystkimi mitami dotyczącymi czarnego napoju. A więc: czy kawa na pewno jest zdrowa? Prześledźmy to, co o popularnym trunku powiedział Michał Wrzosek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kawa — warunki

Dr Michał Wrzosek już w pierwszej minucie swojego nagrania sformułował bardzo ważny przekaz. Picie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie jest zdrowe — powiedział. Po chwili przedstawił też badania naukowe, które wykazały, że spożywanie 400 mg kofeiny dziennie (u zdrowej, dorosłej osoby) jest jak najbardziej bezpieczne. Ale czy zdrowe?

Jak zaznaczył specjalista, istnieje kilka ważnych "ale" w kwestii picia kawy. Po pierwsze, ciąża. Kobiety przy nadziei powinny ograniczyć picie czarnego napoju. Po drugie — spożywanie posiłków. Doktor Wrzosek zauważył, że kawa w dość wyraźnym stopniu ogranicza wchłanianie żelaza z pokarmów, dlatego lepiej nie pić kawy do obiadu, lecz poczekać z nią przynajmniej jedną godzinę.

Kawa - napój zdrowy, ale nie bezwarunkowo
Kawa - napój zdrowy, ale nie bezwarunkowo© Canva

Kawa — niby bez kalorii, ale nie daj się zwieść pozorom

Chociaż doktor Michał Wrzosek wyraźnie zaznaczył, że kawa jest de facto napojem bardzo niskokalorycznym, to nie powinniśmy dać się temu efektowi za bardzo omamić "na mieście". Kawa w bardzo szybki i prosty (a przy okazji: atrakcyjny) sposób może się bowiem stać prawdziwą bombą kaloryczną. Wystarczy do tego odrobina syropów smakowych, cukru i śmietanki. Przykład? Popularna ice white mocha to aż 430 kcal!

Doktor dietetyki przytoczył w swoim nagraniu jeszcze kilka ważnych aspektów dotyczących picia kawy. Ostatnią filiżankę powinniśmy wypić przynajmniej na 8 godzin przed pójściem spać, a w ogóle powinniśmy zrezygnować z czarnego napoju przy braniu niektórych leków, na przykład lewotyroksyny.

Stosując się do tych ograniczeń, będziemy czerpać z kawy wszystko to, co najlepsze!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także