PoradyWiększość Polaków źle pije kawę. Nawet nie wiedzą, jak sobie szkodzą

Większość Polaków źle pije kawę. Nawet nie wiedzą, jak sobie szkodzą

Poranna kawa to dla wielu rutyna. Fot. Pexels
Poranna kawa to dla wielu rutyna. Fot. Pexels
24.07.2023 13:47

Kawa to dla wielu osób nieodłączny element tzw. porannej rutyny. Picie czarnego naparu tuż po przebudzeniu może wiązać się z wieloma pozytywnymi skutkami, ale pod pewnymi warunkami. Specjaliści tłumaczą, jakie nawyki w sobie wyrobić, by spożywanie kawy rano było korzystne dla zdrowia i nie niosło za sobą przykrych konsekwencji. 

Picie kawy rano jest zdrowym nawykiem i bezpośrednio wiąże się z korzyściami dla zdrowia. Kawa pobudza, poprawia skupienie, obniża stres, poprawia krążenie i jest źródłem ważnych substancji odżywczych oraz antyoksydantów. Warto jednak wiedzieć, by przed spożyciem filiżanki ulubionego naparu, wykonać dwie czynności. W ten sposób będziesz cieszyć się zaletami kawy bez przykrych konsekwencji.

Kawa z rana. O czym pamiętać, przed wypiciem filiżanki kawy?

Picie kawy jest dobre dla zdrowia (o ile nie zawiera cukru ani sztucznych słodzików). Ukochany napój korzystnie wpływa na zdrowie mózgu, a spożywany regularnie wydłuża życie. Warto jednak wiedzieć, że kawa ma negatywną cechę, o której wielu ludzi zapomina. A mianowicie - odwadnia.  Jak wyjaśnia dr Tary Scott w rozmowie z "Yahoo Life", ​​kofeina zawarta w kawie zwiększa produkcję moczu.

Z tego powodu korzystne może być wypijanie szklanki wody przed poranną filiżanką kawy. Lekarka dodaje jednak, że nie jest to do końca przebadana naukowo kwestia. Niemniej, po kilku godzinach snu organizm po prostu potrzebuje nawodnienia. Warto więc wdrożyć ten nawyk w swoją poranną rutynę. Natomiast jeśli pijesz kawę bezkofeinową, mamy dobrą wiadomość: ponieważ kawa bezkofeinowa nie zawiera kofeiny, nie odwadnia tak, jak kawa z kofeiną.

Kawa (Pixabay)
Kawa (Pixabay)

Oprócz picia wody ważne jest również mycie zębów rano przed wypiciem kawy. Podczas gdy większości kawoszy uważa, że ​​najlepiej jest umyć zęby po wypiciu naparu, dentyści radzą, aby nie czekać. W przeciwnym razie narażamy szkliwo na działanie kwasów i powstawanie plam. Jak tłumaczy dentysta dr Jeffrey Sulitzer w rozmowie z "Yahoo Life", szczotkowanie zębów przed wypiciem kawy pomaga usunąć płytkę nazębną, więc plamy trudniej będą przyklejać się do zębów.

Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Dr Scott tłumaczy, że kawę można pić na pusty żołądek bez negatywnego wpływu na organizm. Nie każdy jednak dobrze toleruje spożywanie tego naparu na czczo. Według dr Scott u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym lub zgagą objawy mogą się zaostrzyć. Studia naukowe wykazują związek między spożywaniem kawy a zgagą, więc jeśli zgaga jest czymś, czego regularnie doświadczasz, warto ogólnie ograniczyć picie kawy, nie tylko rano.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także