PoradyWielu z nas popełnia karygodny błąd przy gotowaniu makaronu. Włosi łapią się za głowę

Wielu z nas popełnia karygodny błąd przy gotowaniu makaronu. Włosi łapią się za głowę

Poprawne gotowanie makaronu - Pyszności; foto: Canva
Poprawne gotowanie makaronu - Pyszności; foto: Canva

02.06.2023 07:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We włoskiej kuchni prawidłowe gotowanie makaronu to absolutna podstawa. To właśnie dlatego pochodzący z Włoch kucharze nie mogą wręcz patrzeć na to, jak robią to Polacy. Dodanie oleju do wody, w której pływają kluski, to tylko jeden z błędów, których nie popełniłby żaden włoski "cucinare". Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego w Italii uchodzi to za potworną gafę. 

Polacy pokochali kuchnię włoską niczym swoją własną. Restauracje serwujące pizzę i makarony nieustannie cieszą się dużą popularnością, dzięki czemu większość z nich poradziła sobie nawet w czasach pandemii i obostrzeń. I chociaż nic nie zastąpi włoskich dań wykonanych przez profesjonalnego cucinare, to Polacy próbują również własnych sił i przyrządzają różnego rodzaju makarony w domu. Niestety, czasem polegają już na samym wstępie.

Gotowanie makaronu - nie takie proste, jak się wydaje - Pyszności; foto: Canva
Gotowanie makaronu - nie takie proste, jak się wydaje - Pyszności; foto: Canva

Dodawanie oleju do gotującego się makaronu to jeden z największych błędów, jaki można popełnić w kuchni. Cel — czyli sprawienie, by ugotowane kluski nie kleiły się do siebie — jest oczywiście słuszny, ale ta konkretna metoda niesie ze sobą opłakane skutki. Jeśli więc twoja carbonara albo bolognese nie wychodziły do tej pory tak dobrze, jak powinny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie w dodawaniu oleju do makaronu był pies pogrzebany.

(Nie) prawidłowe gotowanie makaronu

Istnieją dwa oklepane sposoby na to, by ugotowany makaron nie sklejał się ze sobą. Niestety oba są błędne. Dodawanie oleju do wody sprawia, że nie tylko kluski dalej będą kleiły się do siebie, ale również staną się nieprzyjemnie tłuste. Co więcej, olej utworzy na makaronie warstwę, która sprawi, że kluski nie połączą się odpowiednio z dodanym do nich sosem.

Także przelewanie makaronu zimną wodą uchodzi wśród kucharzy za rażący błąd. Ta czynność sprawi bowiem, że pozbędziemy się z klusek znacznej części skrobi, która również pomaga w prawidłowym połączeniu się sosu z makaronem. W konsekwencji ucierpi na tym całokształt przygotowywanej z ekscytacją potrawy.

Prawidłowe gotowanie makaronu nie odbywa się z dodatkiem oleju - Pyszności; foto: Canva
Prawidłowe gotowanie makaronu nie odbywa się z dodatkiem oleju - Pyszności; foto: Canva

Jeśli zastanawiasz się, co w takim razie można począć na klejący się makaron, istnieje bardzo prosta odpowiedź. Po pierwsze, używaj na tyle pojemnego garnka, by zmieścić w nim dużą ilość wody; kluski potrzebują przestrzeni do poprawnego ugotowania się. Po drugie, pamiętaj o tym, by makaron zawsze wrzucać dopiero do wrzącej wody. Po trzecie i ostatnie: sól kluski dopiero na sam koniec gotowania. Włoscy kucharze zalecają nieprzekraczanie proporcji 7-10 gramów soli na 100 gramów makaronu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także