PoradyWyjmij ruszt z piekarnika i włóż do worka na śmieci. Po kilku godzinach będzie jak nowy

Wyjmij ruszt z piekarnika i włóż do worka na śmieci. Po kilku godzinach będzie jak nowy

Brudny ruszt wyczyścisz z pomocą worka na śmieci - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Brudny ruszt wyczyścisz z pomocą worka na śmieci - Pyszności; Fot. Adobe Stock

17.06.2023 09:57, aktual.: 15.01.2024 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zabrudzony ruszt z zaschniętymi resztkami jedzenia to prawdziwa zmora większości domów. Ze względu na swoją budowę, grill jest trudny do wyczyszczenia - każdy pręt wymaga starannego i dokładnego traktowania środkiem czyszczącym, co jest nie dość, że pracochłonne, to bywa, że zupełnie nieskuteczne. Z pomocą przychodzą domowe, genialne metody na uporanie z brudnym rusztem.

Jeśli po raz kolejny poddaliście się podczas prób wymycia rusztu z piekarnika czy grilla, koniecznie wypróbujcie patent z workiem na śmieci. Metoda ta pozwoli na usunięcie uporczywych zabrudzeń bez szorowania. To genialne rozwiązanie pozwoli nie tylko na pozbycie się zaschniętego brudu, ale też odświeży ruszt, usuwając z niego nieprzyjemny zapach spalenizny.

Jak wyczyścić ruszt domowym sposobem? Trik z workiem na śmieci

Ruszt z piekarnika wyczyścisz domową techniką, bez potrzeby korzystania z żrącej chemii. Wystarczy, że zaopatrzysz się w worek na śmieci, kapsułkę do zmywarki oraz sodę oczyszczoną. Jak się za to zabrać? Przygotuj niewielki pojemnik z ciepłą wodą. Rozpuść w nim kapsułkę oraz dodaj sodę oczyszczoną - tyle, by po wymieszaniu składników utworzyła się gęsta papka. Następnie dokładnie pokryj nią zabrudzony ruszt z piekarnika bądź grilla.

W kolejnym kroku przygotuj worek na śmieci. Wystarczy, że włożysz do niego pokryty czyszczącą papką ruszt. Następnie szczelnie zamknij worek i pozostaw go z rusztem w środku na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie wystarczy, że przetrzesz ruszt wilgotną gąbką lub ściereczką i dokładnie spłukasz resztki pasty. Zabrudzenia znikną bez szorowania, a dzięki sodzie pozbędziesz się też nieprzyjemnego zapachu spalenizny.

Brudny piekarnik to zmora wszystkich kuchennych czyścioszków - Pyszności; foto: Canva
Brudny piekarnik to zmora wszystkich kuchennych czyścioszków - Pyszności; foto: Canva

Domowe sposoby na czyszczenie uporczywych zabrudzeń

Jeśli patent z workiem na śmieci do ciebie nie przemawia, możesz wypróbować innej metody. Jedną z najpopularniejszych jest potraktowanie zabrudzonego rusztu i piekarnika cytryną. Sok z cytryny to naturalny rozpuszczalnik tłuszczu. Działa jak łagodny, ale skuteczny środek czyszczący. Posiada antybakteryjne i odkażające właściwości, dzięki którym usuwa plamy, przypalenia oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Cytryny można używać do czyszczenia piekarników, mikrofalówek czy blatów kuchennych.

Metod jest kilka. Oto jedna z nich: do żaroodpornego naczynia nalej około pół litra wody i dodaj do niej sok z 3-4 cytryn. Naczynie włóż do piekarnika i nastaw temperaturę na co najmniej 200 st. C. Po około 30 minutach wyłącz urządzenie, a naczynie z sokiem pozostaw w środku do momentu, aż piekarnik schłodzi się. Dlaczego ta metoda działa? Kiedy woda zacznie wrzeć, para wodna z cytryną zmiękczy zaschnięty brud, dzięki czemu bez trudu usuniesz go przy pomocy miękkiej ściereczki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także