PoradyWeź z kuchennej szuflady i dodaj nieco wody. Lodówka będzie lśnić, jak nowa

Weź z kuchennej szuflady i dodaj nieco wody. Lodówka będzie lśnić, jak nowa

Lodówka powinna być regularnie czyszczona - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Lodówka powinna być regularnie czyszczona - Pyszności; Fot. Adobe Stock
03.06.2023 13:31, aktualizacja: 03.06.2023 14:03

Lodówka, głównie ze względu na to, że przechowujemy w niej surowe mięso, nabiał czy jaja powinna być regularnie sprzątana i odświeżana. Wiele produktów spożywamy też bez obróbki termicznej, od razu po wyjęciu z urządzenia. Czystość półek i szuflad w lodówce ma więc kolosalne znaczenia dla jakości przechowywanego w niej jedzenia. Jak zatem poradzić sobie z zabrudzeniami nie korzystając z silnych środków czyszczących? Koniecznie wypróbujcie ten patent. 

Dbanie o czystość wnętrza lodówki ma ogromne znaczenie dla żywności, która się z niej znajduje. Przede wszystkim w zadbanej lodówce rozwija się mniej bakterii i chorobotwórczych mikroorganizmów, mogących negatywnie wpłynąć na jakość jedzenia. Ponadto, nieprzyjemny zapach panujący we wnętrzu urządzenia może przenieść się na produkty, sprawiając tym samym, że staną się dla wielu osób niejadalne. Sprawdź, jakim środkiem szybko i skutecznie wyczyścisz i odświeżysz lodówkę.

Zrób pastę z sody oczyszczonej. Lodówka będzie lśnić

Zaschnięte i trudne do usunięcia zabrudzenia z łatwością usuniesz za pomocą domowej roboty pasty. Jej głównym składnikiem jest soda oczyszczona, która doskonale usuwa brud, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i odświeża wszelakie powierzchnie. Sprawdza się w walce nie tylko z uporczywymi plamami, ale też z tłuszczem czy trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Preparat stworzony na bazie sody będzie świetnym zamiennikiem środków chemicznych. Dzięki niemu twoja lodówka będzie lśniła jak nowa.

Do pojemniczka wsyp małe opakowanie sody oczyszczonej i dodaj tyle wody, by po wymieszaniu utworzyła się gęsta papka. Tak przygotowaną pastę nałóż na zabrudzenia. Jeśli są bardzo kłopotliwe, możesz odczekać kilka minut, zanim zabierzesz się za czyszczenie. Natomiast w celu odświeżenia lodówki czy usuwania niesprawiających problemów zabrudzeń wystarczy, że przetrzesz je sporządzoną papką, zmyjesz całość wodą i wytrzesz do sucha.

Soda oczyszczona - Pyszności; Foto: Canva.com
Soda oczyszczona - Pyszności; Foto: Canva.com

Mycie lodówki. Jak się za to zabrać?

Najpierw wyjmij z lodówki wszystkie produkty i znajdź dla nich inne, chłodne miejsce. W kolejnym kroku wypnij sprzęt z zasilania i wyjmij z niego półki, szuflady i inne ruchome elementy z wnętrza chłodziarki. Te wygodniej będzie umyć oddzielnie. Następnie możesz przejść do czyszczenia wnętrza urządzenia. W tym celu przygotuj miskę z ciepłą wodą, szmatki do mycia, ręcznik papierowy do wycierania powierzchni do sucha oraz środek czyszczący, czyli np. pastę z sody oczyszczonej. W usunięciu nieprzyjemnych zapachów pomoże ci roztwór przygotowany z octu i wody.

Po umyciu półek i szuflad, dokładnie je osusz i umieść z powrotem w lodówce. Zwróć szczególną uwagę na czyszczenie drzwi, włączając uchwyty i uszczelki. W tym celu możesz użyć rozcieńczonego roztworu octu. Gdy lodówka jest już czysta i odświeżona, umieść wszystkie produkty spożywcze z powrotem na swoje miejsce i włącz zasilanie. Pamiętaj też, aby zawsze przestrzegać instrukcji producenta dotyczących czyszczenia i konserwacji lodówki. Nie używaj silnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnie wewnętrzne urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także