Wszystko robię w jednym garnku w pół godziny. Obiad rozgrzewa, syci i starcza na 2 dni dla całej rodziny
To nie jest takie danie jednogarnkowe, do którego trzeba jeszcze ugotować ryż albo ziemniaki. W tym garnku jest wszystko, czego potrzeba na obiad – kawałki soczystego kurczaka, warzywa korzeniowe i ziemniaki oraz delikatne strączki, które dodają błonnika i aksamitnego finiszu. Następnego dnia wystarczy tylko odgrzać to, co zostało, i wszyscy są najedzeni.
Tradycyjne gulasze z wieprzowiną lub wołowiną wymagają czasu, który nie tylko u mnie jest w deficycie. Dlatego gdy chcę przygotować szybkie danie jednogarnkowe, omijam w sklepie czerwone mięso i wybieram udka z kurczaka – już pozbawione kości, żeby nie tracić czasu na filetowanie mięsa. Nie mija 30 minut, a obiad jest już gotowy do podania.
Udka zamiast piersi z kurczaka
Do dań jednogarnkowych możesz standardowo wrzucić piersi z kurczaka, ale warto rozejrzeć się w sklepie za filetami z udek. Zawierają one nieco więcej tłuszczu, więc wyjdą bardziej soczyste – zwłaszcza w potrawach, które wymagają dłuższego gotowania, udka wychodzą smaczniejsze od piersi, które preferują krótką obróbkę, inaczej robią się suche i twarde.
Przepis na danie jednogarnkowe z kurczakiem i ziemniakami
Jeśli na drugi dzień okaże się, że potrawa jest zbyt gęsta, wlej dodatkową szklankę bulionu.
Składniki:
- 1,5 kg filetów z udek kurczaka (ewentualnie mogą być piersi),
- 3 cebule,
- 3 marchewki,
- 4 ząbki czosnku,
- 1,5 kg ziemniaków,
- 2 l bulionu warzywnego,
- 3-4 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 2 puszki czerwonej fasoli (800 g po odsączeniu),
- przyprawy: 2 łyżki słodkiej papryki, 2 łyżeczki ostrej papryki, 1 łyżeczka majeranku, sól i pieprz do smaku,
- olej do smażenia,
- do posypania: świeży koperek, natka pietruszki lub kolendra.
Sposób przygotowania:
- Mięso pokrój w dość dużą kostkę i obsmaż w garnku z grubym dnem na 2 łyżkach oleju. Gdy woda odparuje i mięso się zarumieni, wyjmij je na chwilę z garnka na talerz.
- Na tym samym tłuszczu podsmaż pokrojoną w pióra cebulę. Po chwili dodaj marchewkę (możesz pokroić w kostkę lub plasterki) i smaż przez ok. 5 minut. Następnie dorzuć drobno posiekany czosnek i przyprawy: słodką i ostrą paprykę oraz majeranek. Wymieszaj i smaż przez niecałą minutę.
- Do warzyw dołóż podsmażonego kurczaka i pokrojone w kostkę ziemniaki. Zalej gorącym bulionem tak, aby przykryć wszystkie składniki. Gotuj pod przykryciem na małej mocy palnika przez ok. 20-25 minut, aż ziemniaki będą miękkie.
- Wtedy zdejmij pokrywkę, dodaj koncentrat pomidorowy i odsączoną z zalewy czerwoną fasolę. Podgrzewaj jeszcze przez 5 minut – w tym czasie sos powinien zgęstnieć.
- Na koniec dopraw solą i pieprzem do smaku. Przed podaniem posyp wybraną zieleniną.